28 Dôvodov prečo potrebujete čističku vzduchu

Nezaradené

Prečo potrebujete čističku vzduchu ?

Existuje veľa rôznych zdrojov znečistenia ovzdušia a ak žijete v meste, je pravdepodobné, že už potrebujete jednu čističku. Prefiltrovaný vzduch vám pomáha spať lepšie, zlepšuje fungovanie pľúc a celkové zdravie. Ak niekto v rodine trpí alergiami, čistička vzduchu môže byť celkom užitočná, pretože odstráni bežné alergény ako peľ, prach, chlpy a tak ďalej.

 

28 Dôvodov prečo potrebujete čističku vzduchu

 

1) Ste úplne zdravý

Problém pri znečisťovačoch ovzdušia je ten, že nevieme aký následok budú mať dlhodobo. Ako aj pri cigaretách (elektronických aj klasických), vládne obmedzenia boli príliš pomalé , aby obmedzili rozsiahle efekty znečisťujúcich chemikálií. V skutočnosti, len ¼ z 82 000 chemikálií, ktoré sa používajú boli testované aj na ľuďoch. Tým pádom je čistička vzduchu dôležitou súčasťou zdravého životného štýlu rovnako ako aj zdravá strava a podobne.

 

2) Žijete v dome, byte, alebo v ľubovoľnom uzavretom priestore

Steny, ktoré nás ukrývajú pred okolím taktiež ukrývajú aj množstvo nečistôt, zápachov a malých čiastočiek. EPA zistila, že vzduch u nás doma môže byť od 2 do 5 krát, ale aj 100 krát viac znečistený ako ten vonkajší vzduch.

 

3) Máte dieťa alebo v blízkej dobe budete mať

Prevencia pred skorým vystavením chemikáliám je základ. Veľa vedcov verí, že mnoho chorôb sa v nás vyvíja niekoľko rokov od počiatočného štádia. Takže zárodok alebo dieťa vystavené rakovine bude mať väčšiu šancu dostať ju neskôr – len preto, že bude mať šancu sa vyvinúť.

 

4) Máte deti

Rozvíjajúce sa telo vášho dieťaťa nefunguje ako vaše. Ich metabolizmus je nezrelý a nemôže vždy vylučovať chemikálie tak efektívne ako dospelý, v dôsledku toho sú viac ohrozené účinkami znečistenia ovzdušia. Mnoho detí tiež trpí alergiami a astmou, ktoré sú zhoršené a pravdepodobne vyvolané vzduchom prenášanými časticami a chemikáliami.

Prečo potrebujete čističku vzduchu

5) Ste starší ako 60 rokov

Priznajme si to, naše telo nefunguje tak efektívne ako predtým. Konštantný tok čistého vzduchu je rovnako dôležitý ako vyvážená strava – pomáha udržiavať zdravý, aktívny životný štýl a podporuje dlhovekosť.

 

6) Máte radi moderný komfort

Je ironické, že mnohé z produktov, ktoré sme vytvorili na to, aby sme uľahčili život môžu pomaly zhoršovať naše zdravie. Čistiace prostriedky, plasty, spomaľovače horenia, nelepivé povrchy, tkaniny odolné voči škvrnám, pesticídy, chemické čistiace prostriedky, výrobky osobnej hygieny, spotrebiče a oveľa viac sú všetky chemikálie, ktoré spôsobujú plytvanie a vnášajú toxický prach do našich domovov. Takže nechajte svoju televíziu a pohovku a kúpte si radšej čističku vzduchu.

 

7) Trpíte rôznymi alergiami

Alergie sa nielen zhoršujú vzduchom prenášanými časticami ako je prach, peľ a pachy, ale aj chemické látky z čistiacich prostriedkov, podlahových krytín a nábytku vo vzduchu. Iba čistička vzduchu s kilogramami aktívneho uhlia a HEPA filtráciou môže odstrániť 99,97% vzdušných častíc a škodlivých vzdušných chemikálií.

 

8) Trpíte astmou alebo inými dýchacími problémami

Pretože váš dýchací systém je už ohrozený, čistička vzduchu je nevyhnutným nástrojom v každom liečebnom procese. Čistička vzduchu s filtrom HEPA môže zachytiť 99,97% všetkých alergénov, zatiaľ čo uhlíkový filter s hlbokou vrstvou odstráni chemické látky, plyny a zápachy vo vzduchu, ktoré môžu tiež zhoršiť alebo spustiť záchvat.

Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu

 

9) Žijete pri hlavnej ceste alebo v priemyselnej oblasti

Silné dopravné a výrobné emisie vytvárajú nebezpečné malé častice, ktoré prenikajú hlboko do tela. Výskum ukázal, že krátkodobé vystavenie zvýšeným hladinám tohto typu znečistenia je spojená s vyšším rizikom smrti kvôli srdcovým ťažkostiam. Dlhodobé vystavenie skutočne znižuje celkovú priemernú dĺžku života o 1,8 až 3,1 roka.

 

10) Žijete neďaleko miesta s častými lesnými požiarmi alebo neďaleko sopky

Ako lesné požiare, tak aktívne sopky (ako sú tie na Havaji) sú problémom pre kvalitu ovzdušia. Zahŕňajú nielen jemné častice, ale aj chemické látky, plyny a zápachy. Iba čistička vzduchu s librami aktívneho uhlia a filtrácie HEPA môže ponúknuť ochranu potrebnú pre tieto špecifické typy znečisťujúcich látok vo vzduchu.

 

11) Ste menej dokonalý pri upratovaní

Prach nie je len dráždivý, ale je aj jedným z hlavných zástupcov pre chemické látky vo vzduchu. Čistička vzduchu pomáha predchádzať hromadeniu prachu na povrchoch a môže tiež zachytiť spór plesní vo vzduchu, baktérie, vírusy a dokonca aj pachy.

 

12) Ste dôsledný pri upratovaní

Dokonca aj mnohé z najčistejších domov majú nízku kvalitu vzduchu v interiéri. Je to preto, že väčšina materiálov a výrobkov, ktoré sa nachádzajú v našich domoch dnes vypúšťa malé množstvá chemikálií. Tieto sa nedajú odstrániť ani pomocou osviežovača vzduchu.

 

13) Máte na vašom pozemku trávnik, záhradu alebo stromy

Záhrady, hnojivá, stromy a dokonca aj trávniky môžu byť zdrojom nečistôt. Tieto vzdušné nečistoty sa ľahko dostanú do vášho domova a môžu vyvolať alergickú reakciu a zhoršiť astmu.

 

14) Máte oslabený imunitný systém

Keď je imunitný systém oslabený chorobou alebo určitými lekárskymi ošetreniami, nemusí byť schopný zbaviť telo toxických znečisťujúcich látok tak účinne. Ľudia s poškodeným imunitným systémom sú tiež vystavení väčšiemu riziku závažných komplikácií spôsobených infekciami a vírusmi.

 

15) Trpíte MCS – Choroba 20.storočia

Choroba známa aj ako MCS (Multiple chemical sensitivity – mnohopočetná citlivosť na chemikálie). ide o chronický stav, pri ktorom pacient reaguje na malé množstvá chemikálií v modernom prostredí (napríklad pracie prostriedky alebo syntetické tkanivá). Pri slepých pokusoch sa ukázalo, že postihnutí na chemikálie v skutočnosti nereagujú, ťažkosti sa objavili až vtedy, keď testovaní vedeli, že sú vystavovaní chemickým „spúšťačom“. Chemikalie sú skrátke všade a tu može pomocť čistička vzduchu. 

 

16) Vy alebo členovia vašej rodiny ste vystavení pasívnemu dymu

Okrem štipľavého zápachu, ktorý dym vytvára, cigaretový dym tiež obsahuje viac ako 4 000 chemických zlúčenín a aspoň 11 známych ľudských karcinogénov. Iba čistička vzduchu s množstvom aktívnych uhlíkov môže účinne zachytávať tieto zložité chemikálie a zápachy.

 

17) Máte domácich miláčikov

Čistička vzduchu nielenže odstráni srsť vo vzduchu z domácich zvierat, pach a zápach, ale tiež pomôže ochrániť vaše domáce zvieratá pred znečisteným vzduchom v interiéri. Rovnako ako deti, naše domáce zvieratá sú prirodzene náchylnejšie na účinky zlého vzduchu v miestnostiach. Majú tendenciu stráviť viac času v interiéri a sú taktiež bližšie k podlahe, kde zbierajú prach, toxíny a vzdušné chemikálie.

 

18) Máte problémy s vodou

Neviditeľné vodné škvrny nemusia byť jediným dôsledkom vodného poškodenia v domácnosti. Je pravdepodobné, že máte tiež plesne. Mnoho ľudí si neuvedomuje, že uvoľňuje do vzduchu aj častice a chemické myk toxíny. V závislosti od úrovne vystavenia účinkom plesne môžu mať za následok alergické reakcie na závažné ochorenia.

 

19) Sťahujete sa

Mnoho materiálov a nábytku, ktoré prichádzajú do novopostaveného odstraňovača plynu zaplavujú malé množstvá chemikálií a bude to takto pokračovať roky. V minulosti boli domy viac pórovité a umožňovali prirodzenejšie vetranie. Novo postavené domy sú vzduchotesné, čo umožňuje väčšie znečistenie ovzdušia.

 

20) Plánujete rekonštrukciu

Rekonštrukcie príbytkov môžu byť chaotické a môžu tiež zaviesť do ovzdušia veľa znečisťujúcich látok. Materiály ako farba, nové koberce, podlahové krytiny, obklady stien, drevené časti nábytkov, lepidlá, laky a všetky chemikálie, ktoré môžu mať vážne krátkodobé a aj dlhodobé zdravotné následky.

 

21) Používate nástroje pre umelcov

Od skúseného profesionála až po vášnivého amatéra, každý sa vystavuje rôznym nečistotám vo vzduchu, ako napríklad toxíny a rôzne karcinogény.

 

22) Vaša budova má problémy zo zápachmi

Rôzne pary a zápachy od varenia sú bežnou témou sťažností v bytových komplexoch. Zatiaľ čo s vašimi susedmi sa veľa toho spraviť nedá, čistička vzduchu môže vo vašom byte ponúkať čerstvý čistejší vzduch a chráni tak vás aj vaše veci pred rôznymi zápachmi.

 

23) Máte kanceláriu

Mnoho ľudí si neuvedomuje, že počítače, tlačiarne a faxy vylučujú malé množstvá chemikálií, ktoré sa ľahko vdychujú.

 

24) Váš byt je na vyšších poschodiach

V mnohých mestských oblastiach sa dokonca aj najlepšie obytné priestory niekedy nachádzajú nad podnikmi. To často znamená zdieľanie budovy, ale aj problémy s kvalitou ovzdušia, ktoré môžu zahŕňať zápach, chemikálie, plyny a častice.

 

25) Žijete v poľnohospodárskej oblasti

Vystavenie pesticídom bežne používaným na plodinách súvisí so závažnými zdravotnými problémami vrátane neplodnosti, Parkinsonovej choroby, vrodených chorôb, predčasného pôrodu a astmy.

 

26) Máte vo svojom príbytku garáž

Garáže sú jedným z hlavných prispievateľov k zlej kvalite vzduchu v interiéroch. Znečistenie z automobilov, iných spaľovacích motorov, skladovaných farieb, rozpúšťadiel, hnojív a pesticídov môže preniknúť do vašej obytnej zóny z garáže, ktorá vystavuje vás a vašu rodinu potenciálnym karcinogénom.

 

27) Trpíte symptómami podobnými chrípke, napr. Slzenie očí

Všetky tieto príznaky môžu byť spôsobené zlou kvalitou ovzdušia, zápachmi, chemikáliami atď.

 

28) Máte krb alebo drevo v interiéri

Zatiaľ čo teplo a ohnivá atmosféra môžu byť atraktívne, drevo vážne ohrozuje kvalitu vnútorného vzduchu a môžu spôsobiť problémy s dýchaním a iné zdravotné problémy, dokonca aj pri pomerne nízkych úrovniach.

 

Ako vybrať čističku vzduchu ?

Čističky vzduchu sú označené oblasťou pokrytia (štvorcových metrov). Zmerajte svoju izbu a kúpte si niečo, čo má vyššie pokrytie. Napríklad, ak je vaša izba 300 metrov štvorcových, kúpte si niečo, čo je hodnotené na 400 metrov štvorcových alebo viac. Existuje niekoľko značiek, z ktorých si môžete vyberať. Zvyšok závisí od vášho rozpočtu a typu funkcií, ktoré požadujete.

 

Koľko ich potrebujete?

To závisí od toho, kde potrebujete čistý vzduch. Ak dostanete len jednu, začnite s spálňou, pretože tam budete spať a kde budete tráviť najviac času. Môžete ich presunúť z miestnosti do izby podľa potreby, ale bude to chvíľu trvať na to úplne vyčistiť miestnosť. V ideálnom prípade musí každá miestnosť mať jednu čističku vzduchu .

 

Aký druh čističky a aké typy filtrov majú?

Primárny filter, ktorý by ste mali hľadať je HEPA filter alebo vysokoúčinný vzduchový filter častíc. Mechanicky oddeľuje znečisťujúce látky od vzduchu, pretože má viac vrstiev navzájom blokovaných vlákien. HEPA je najdrahší typ filtra. K dispozícii je tiež zvyčajne uhlíkový filter, ktorý sa používa na odstránenie pachov a rozpustených chemikálií. Niektoré zariadenia obsahujú umývateľný predfilter – to zachycuje väčšie prachové častice, vlasy, pachy atď. Pravidelne ho môžete vyberať, vyčistiť ho a lacno ho nahradiť. Primárnou funkciou predfiltra je predĺženie životnosti HEPA filtru. Takže aj keď váš čistič vzduchu nemá predfilter, môžete ho kúpiť a umiestniť ho pred ostatné filtre, aby ste znížili prevádzkové náklady.

 

Kde by ste ju mali umiestniť?

Umiestnenie je dôležité pre maximálnu účinnosť. Prietok čistého vzduchu a efektívna plocha pokrytia sa meria pomocou zariadenia v prázdnej miestnosti. Ak ju umiestnite pod stôl, hneď vedľa steny alebo medzi veľkými kusmi nábytku, množstvo vzduchu, ktoré môže cirkulovať, sa zníži. Dajte jej dostatok miesta a mala by fungovať oveľa lepšie. Majte tiež na pamäti, že fungujú len pri zavretých oknách.

 

Nejaké iné typy ohľadom filtrov?

Filter je potrebné meniť pravidelne. To sa odrazí na prevádzkových nákladoch.

Niektoré čističky vzduchu majú niekoľko filtrov a niektoré majú zložené filtre (dva alebo tri v jednom). Ak je to možné, pred nákupom zistite náklady na filtre a očakávanú životnosť.

Pri zametaní miestnosti nezabudnite vypnúť čističku vzduchu – výrazne to predlžuje životnosť zariadenia. Môžete tiež použiť vysávač na prednej strane filtra, aby ste odstránili nahromadený prach.

 

Extra možnosti

Ionizátor vytvára negatívne ióny, ktoré priťahujú a neutralizujú škodlivé častice vo vzduchu. Niektoré štúdie ukázali, že používanie ionizátorov môže viesť k problémom s dýchaním (elektromagneticky nabité častice sa môžu zmeniť na ozón), preto odporúčame vyhnúť sa tejto funkcii. Zvlhčovače používajú vodu uloženú v nádrži na zvýšenie vlhkosti. Medzi ďalšie vymoženosti patrí napríklad nočný režim (extra tichý), Wi-Fi a smartphone ovládanie, indikátor kvality vzduchu, displej, diaľkové ovládanie a snímače teploty a vlhkosti.

 

Viac o znečistení vzduchu

Znečistenie ovzdušia spôsobuje nielen vaše auto. Zdroje môžu byť aj vypaľovanie sezónnych plodín, výstavba, spaľovanie fosílnych palív v továrňach, skládky odpadov a dokonca emisie skleníkových plynov. Vnútorný vzduch môže byť tiež horší ako vonkajší vzduch, pretože sa hromadia znečisťujúce látky – zrýchlené zlé vetranie a ďalšie zdroje znečistenia v interiéri, ako sú varenie, domáce zvieratá a chemické čistiace prostriedky.

Navody k biolampe na Heureke

Návody k biolampe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.