6 Tipov ako si zvoliť správnu čističku vzduchu

Poradca

6 Tipov ako si zvoliť správnu čističku vzduchu

Pozrite si tieto užitočné tipy pred kúpou čističky do vašej domácnosti alebo kancelárie. Takže rozhodli ste sa kúpiť si čističku vzduchu pre vašu domácnosť alebo kanceláriu, ale nie ste si istý ako si vybrať tú správnu?

Nie ste sami. Rozličnosť týchto zariadení môže byť šokujúca a mätúca. Používanie rôznych odborných termínov predajcami na stránkach a brožúrach to vôbec neuľahčuje.

Ak sa tomuto chcete vyhnúť, ste na správnom mieste. Odhalíme vám 7 dôležitých vecí, na ktoré by ste mali dbať ak si chcete kúpiť tú správnu čističku vzduchu.

1. Technika čistenia vzduchu

 

Dôležitá vec, ktorú by ste mali mať na pamäti je: žiadna technika čistenia vzduchu nie je dokonalá. Výrobcovia si to veľmi dobre uvedomujú a preto vyrábajú čističky, ktoré kombinujú rôzne techniky čistenia vzduchu. Napríklad, HEPA filter je dobrý v zachycovaní malých čiastočiek, ale je mizerný pri prchavých organických zlúčeninách a nepríjemným zápachom. To je dôvod prečo potrebujeme uhlíkový filter keďže je výborný na odstraňovanie plynov, výparov a rôznych nepríjemných zápachov. Pozrite si tento článok ak sa chcete dozvedieť viac o rôznych bežných technológiách, ktoré sa používajú na čistenie vzduchu.

 

Porovnajte si čističky vzduchu v tabuľke

 

2. Veľkosť miestnosti

 

Zistite si veľkosť miestnosti, kde plánujete umiestniť čističku vzduchu. Každá čistička dokáže pokryť určitú oblasť, ktorú udáva výrobca. Uistite sa, že čistička, ktorú si plánujete kúpiť spĺňa alebo neprekračuje tieto parametre. Neočakávajte od čističky, ktorá je vyrobená pre 40 m2 fungovanie pre celý dom alebo byt, pokiaľ 40m2 nie je rozloha vášho domu. Prenosné čističky väčšinou dokážu prečisťovať jednu miestnosť naraz, pretože nie sú schopné efektívne cirkulovať vzduch vo väčšej oblasti alebo viacerých miestnostiach.

Aj keď niektoré neprenosné čističky dokážu filtrovať celý dom, nemusia byť tak efektívne ako viacero prenosných čističiek umiestených vo viacerých miestnostiach. Okrem toho nie je ľahké nájsť neprenosnú čističku, ktorá ponúka viacero techník čistenia vzduchu ako je to pri prenosných čističkách. Ak chcete filtrovať vzduch vo viac ako jednej miestnosti, zvážte umiestnenie jednej prenosnej čističky do každej izby.

Clean Air Delivery Rate (CADR) vám naznačuje ako je filter efektívny v odstraňovaní dymu, prachu a peľových čiastočiek (od 0,1 do 11 mikrometrov). Čím vyššie je CADR, tým rýchlejšie čistička funguje. Preto je CADR veľmi dobrým faktorom pri porovnávaní rôznych čističiek. Avšak keďže to nie je povinné, nie každé zariadenie má CADR. Takže môžete naraziť na zariadenia, ktoré nemajú certifikát CADR. Pozrite si tento článok ak sa chcete dozvedieť viac o CADR.

3. Náklady na nákup a údržbu

 

Cena samozrejme zaujíma väčšinu nákupcov čističiek vzduchu. Najlepšia metóda na získanie čo najlepšej ceny je samozrejme porovnávanie cien na e-shopoch a kamenných predajniach. Najčastejšie nájdete zaujímavé ceny na Amazon.com, najčastejšie pri sviatkoch ako sú napríklad Vianoce.

Okrem ceny za kúpu zariadenia je potrebné zvážiť aj náklady na jeho údržbu. Pre správne fungovanie čističky je potrebné pravidelne meniť filter. Výdrž filtra závisí na druhu zariadenia, kvalite prostredia a frekvencii používania. Ak viete ako často je potrebné meniť filter a taktiež cenu filtra, môžete si jednoducho vypočítať vaše náklady za mesiac.

Nezabúdajte ani na cenu prevádzky zariadenia. Energia na poháňanie zariadenia môže navýšiť vašu spotrebu energie hlavne ak ju plánujete používať denne.

Ak sa chcete vyhnúť nepríjemným prekvapeniam, zistite si, či čistička potrebuje pravidelnú výmenu aj pri iných súčiastkach alebo či nie je potrebné nejaké súčiastky. Zatiaľ čo viaceré techniky čistenia vzduchu robia zariadenie lepším, taktiež je v ňom viacero častí, ktoré si vyžadujú pravidelnú výmenu.

4. Potrebná údržba

 

Okrem výmeny filtra, je potrebné čistiť zariadenie ručne? Mnoho čističiek majú čistiteľné pred filtre, aby sa zaistilo zachytenie prachu, vlasov a podobných vecí, ktoré by mohli ovplyvniť funkčnosť zariadenia. Ak si nechcete pridávať ďalšiu činnosť pri domácich prácach, mali by ste zvážiť kúpu čističky, ktorá si nevyžaduje údržbu.

5. Hlučnosť

 

Ak plánujete používať čističku vo vašej spálni, je dôležité zvážiť hlučnosť zariadenia. Niektoré čističky vzduchu produkujú celkom hlasné zvuky, hlavne ak fungujú na vyšších rýchlostných stupňoch. Čím rýchlejší je rýchlostný stupeň, tým viac vzduchu je možné vyčistiť, avšak zariadenie je aj hlučnejšie. Ak je to možné, choďte do kamennej predajne a spusťte vami želaný prístroj. Spusťte ho na strednej rýchlosti a rozhodnite sa, či vám vyhovuje hlasitosť. Prečo nie najnižšia rýchlosť? Pretože na takejto rýchlosti by čistička nemusela byť schopný čistiť vzduch efektívne.

6.Vaše špeciálne potreby

 

Je dôležité pamätať si, prečo si kupujete čističku vzduchu. Zvyčajne si ľudia kupujú čističky do domovov a kancelárií kvôli chorobám ako je astma alebo alergia. Môžete mať taktiež nároky na veľkosť a vzhľad zariadenia. S jasnými cieľmi budete mať väčšiu šancu na splnenie skoro všetkých ak nie všetkých vašich požiadaviek ohľadom čističky.

Napríklad ak sa chystáte kúpiť si čističku do domu na zmenšenie výskytu čiastočiek peľu, sústreďte sa na čističky, ktoré si s peľom vedia poradiť. Posledná vec, ktorú chcete urobiť je, že si kúpite dobre vyzerajúcu čističku a nebude sa schopná zbaviť alergénu, ktorý vás trápi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.