Ako vybrať čističku vzduchu

Poradca

Ako si vybrať správnu čističku vzduchu pre vás?

 

Pri nákupe čističku vzduchu treba zvážiť:

*objem vzduchu, pre ktorý je čistička určená (preto treba poznať rozlohu a objem miestnosti, kde bude umiestnená)

*priechodnosť miestnosti (koľko ľudí sa v miestnosti pohybuje, ňou prejde): Pri vyššej priechodnosti je potrebné dlhšie zapnutie čističky, kým sa vzduch dokonale prečistí.

*účel čističky vzduchu, teda. čo chceme zo vzduchu odfiltrovať a pre koho je prístroj určený

*hlučnosť prístroja

 

Kúpa čističky vzduchu nie je lacná záležitosť, preto by ste si na jej výbere mali nechať záležať. Zvážte všetky potrebné parametre, zvoľte správny dizajn. No najmä sa zamyslite nad tým, čo od prístroja očakávate. Práve preto vám prinášame niekoľko rád, ako si vybrať čističku, s ktorou budete spokojný. Nech sú vaše peniaze investované správne.

Pri výbere čističky by ste mali poznať priestor, v ktorom bude vzduch čistiť. Veľkosť miestnosti je kľúčová. Rovnako potrebujete poznať aj to, na čo je priestor, ktorý idete čistiť, určený. Teda čistička vzduchu s výkonom, ktorý je ideálny pre domácnosť, nemusí stačiť do reštaurácie, kde ja priestor pre fajčenie. Zvážte tiež hlučnosť prístroja, tá závisí od použitého filtra v čističke vzduchu. Vo väčších priestoroch vás vyššia hlučnosť nebude rušiť tak, ako v menšej miestnosti či počas spánku.

Čističku vzduchu vyberajte aj podľa druhu filtrácie. Pred kúpou by ste si mali zvážiť, či budete prístroj využívať aj ako zvlhčovať vzduchu, v tom prípade potrebujete čističku s vodným filtrom. Pri filtroch myslite aj na potrebu ich výmeny, práve to predlžuje životnosť čističky vzduchu. Zaujímať by vás malo rovnako, kde sa dajú filtre zadovážiť a či je ich výmena komplikovaná.

 

Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu 

 

Keďže čistička vzduchu nie je spotrebič, ktorý nájdete v ktorejkoľvek domácnosti, mnohí ani nevedia, akú veľkosť takýto prístroj má. Pred kúpu je dobré vedieť, kam ju umiestnite aby nikde nezavadzala a nekazila ani dojem miestnosti. Na trhu je však dostatočný počet produktov, preto nebudete mať problém zvoliť dizajn, ktorý vám bude vyhovovať.

Rozhodujúcim faktorom je samozrejme aj cena produktu. Nie vždy platí, čím drahšie tým kvalitnejšie. Keď sa sústredíte na parametre čističky vzduchu, možno vás príjemne prekvapí kvalita aj priaznivá cena. Rozoberme si však jednotlivé parametre podrobnejšie, aby bolo pre vás rozhodovanie jednoduchšie.

 

Vzduchový výkon čističky

 

Takýto výkon čističky vzduchu sa najčastejšie uvádza v metroch kubických (m³). Ide o číslo ktoré udáva objem vzduchu, ktorý je čistička vzduchu schopná vyčistiť či vyprať za jednu hodinu. Aby prístroj svoju funkciu plnil naozaj správne, musí vzduchový výkon prevyšovať minimálne 1,5krát kubatúru miestnosti. Pokiaľ čističku kupujete kvôli alergii či astme, potom je vhodné, aby prevyšovala až trikrát. Ak by bol vzduchový výkon prístroja menší ako kubatúra miestnosti, čistiaci efekt sa neprejaví vôbec. Preto je dôležité poznať miestnosť či priestor v ktorej bude čistička vzduchu umiestnená. Prístroje na trhu však väčšinou majú na výber z niekoľkých stupňov výkonu práve v závislosti od veľkosti a objemu priestoru, ktorý chcete vyčistiť.

 

Charakter priestoru

 

Ako sme už spomínali vyššie, pri výbere ideálnej čističky vzduchu si treba uvedomiť, do akého priestoru ju kupujeme. Do reštaurácie v fajčiarskymi priestormi zvolíme prístroj s inými parametrami ako čističku, ktorá je určená do detskej izby. Rovnako záleží aj od prašnosti prostredia. Napríklad ak kupujete čističku na prízemie, kde je predpokladaná väčšia prašnosť, budete potrebovať, aby bolia čistička výkonnejšia. Rovnako ak bude čistička vo fajčiarskom priestore či domácnosti.

 

Hlučnosť čističky vzduchu

 

Ako sme už naznačili, hlučnosť prístroja veľmi závisí od spôsobu filtrácie. Napríklad čistička s elektrostatickým filtrom, ktoré využívajú koncepciu elektrónového vetra, má hlučnosť minimálnu. No napríklad čističky vzduchu s ventilátorom sú hlučnejšie. Hlučnosť sa uvádza v decibeloch (dBA). Veľkosť decibelov v parametroch prístroja označuje hladinu hluku, ktorému musíte čeliť s v čase, keď je čistička vzduchu v prevádzke. V domácnosti by hlučnosť nemala prekročiť štyridsať decibelov. V hlučnejšej reštaurácii nebude prekážať ani prístroj s hlučnosťou päťdesiat decibelov, to je aj hladina hluku na bažnej rušenej ulici.

 

Filtrácia – Základné delenie

 

Pri výbere čističky vzduchu zvážte najmä spôsob filtrácie. Ak chcete prístroj využívať zároveň ako zvlhčovať vzduchu, potrebujete takú, ktorá má vodný filter. U spotrebiteľov sú obľúbené čističky, ktoré sú zároveň ionizátorom vzduchu – teda urýchľujú zhlukovanie prašných častíc v ovzduší.

 

Základné delenie filtrácie:

*elektronické čističky vzduchu –ionizátor -čističky s elektronickými filtrami

*UV čističky vzduchu (využívajú ultrafialové žiarenie)

*čističky s mechanickými filtrami -HEPA filtre -uhlíkové filtre

*ozónové čističky vzduchu

*čističky s termodynamickou sterilizáciou

 

Elektronická čistička vzduchu

 

Pri tomto type prístroja sa využíva elektronická sila, ktorá slúži na zachytenie prachových a iných škodlivých časti vo vzduchu. Škodlivé častice vzduchu sa vďaka čističke nabijú. Takéto častice s nábojom alebo ióny sú priťahované časticami s opačným nábojom. Elektronický filter má prúdenie vzduchu založené na princípe elektrónového vetra. Alergici by si mali zakúpiť práve taký filter, ktorý sa dá umývať.

Elektronický filter účinne pohlcuje pevné častice ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Ide o víry, baktérie, plesne a alergény. Dokáže zachytiť až 99 percent prachu vo vzduchu. Filter je umývateľný čo predlžuje a neobmedzuje jeho životnosť. Ak ho budete správne čistiť podľa návodu od výrobca, jeho výmena nebude nutná čo samozrejme výrazne znižuje prevádzkové náklady. Nevýhodou takéhoto typu filtra je to, že nepohlcuje pachy v miestnosti. Výhodou je nízka hlučnosť prístroja a rovnako aj nízka spotreba.

Čistička vzduchu s inoizátorom do ovzdušia vypúšťa záporné ióny. Nežiadúce častice sa vo filtri usádzajú čím výrazne znižuje koncentráciu prachu a iných časti vo vzduchu.

 

UV filtre v čističke

 

Výhodou UV filtra v čističke vzduchu je práve jeho dezinfekčná činnosť. Takýto typ filtru ničí choroboplodné zárodky, vírusy či baktérie ktoré sa v ovzduší bežne nachádzajú. Ultrafialové žiarenie, ktoré čistička vyprodukuje je dostatočné na to, aby zahubilo všetky nechcené čiastočky, ktoré spolu so vzduchom vdychujeme. Takáto čistička je výborná prevencia napríklad počas chrípkového obdobia v čase, keď miestnosť zdieľate s nakazeným členom rodiny. Je efektívna pri odstránení pachov či plynov v ovzduší. Aj keď takáto čistička vzduchu ničí množstvo baktérii, nemá vplyv na spóry plesní a baktérií. Ak teda hľadáte prístroj ktorý by vám pomohol bojovať s alergiou na plesne, čistička vzduchu s UV spôsobom filtrácie nebude pre vás tá pravá. Práve preto má tento typ čističiek aj ďalší spôsob filtrácie.

 

Čističky s mechanickými filtrami

Názov tohto filtru je príznačný, keďže funguje ako mechanická pasca. Nečistoty sa teda zachytia vo filtri a do izby potom prúdi len vyčistený vzduch.

 

HEPA filter

HEPA filter je jeden z druhou mechanických filtrov. Nečistoty sa v tomto prístroji zachytia v spleti vlákien, ktoré sú neštandardne usporiadané. Tento filter je účinný pri pevných časticiach no nie pri plynoch. Sú účinné iba na pevné častice, nie plyny a rovnako nepohlcujú ani zápach. Aj pri tomto type však výrobcovia filtre kombinujú, čo môže byť výhodou. Je preto potrebné naštudovať si parametre prístroja. HEPA filtre sú však pri takzvaných pevných časticiach účinné a dosahujú efektívnosť až 99 percent. Ich životnosť je oproti elektrickým kratšia a je potrebné, aby si ich menili aspoň dvakrát do roka.

Ďalším typom mechanického filtra je taký, ktorý je na báze uhlíka. Filtre efektívne absorbujú prchavé látky a vďaka aktívnemu uhliu aj zápach a plyny. Uhlíkový filter je účinný aj pri aerosolách, cigaretovom dyme. Obľúbený je najmä v reštauráciách pretože okrem cigaretového dymu účinne odstraňuje aj pachy z varenia. Práve uhlíkový filter sa dobre dopĺňa s filtrom HEPA.

 

Ozónové čističky vzduchu

 

 Vďaka generátoru ozónu vyrábajú tieto čističky ozón. Generátorom ozónu môže byť UV lampa, výbojka na princípe studenej plazmy alebo korónová výbojka. Ozón má vysoko dezinfekčný účinok. Je účinný na vírusy, baktérie, plesne, parazity a ďalšie mikroorganizmy. Takýto typ prístroja efektívne bojuje aj so zápachom a plynmi. Ozónová čistička vzduchu je však neúčinná na peľ a prach. Ozón je tiež vo vyšších dávkach pre človeka škodlivý a keďže dráždivo pôsobí na dýchacie, rovnako vás z neho môžu štípať oči čo zhoršuje príznaky alergie ale aj astmy. Práve kvôli tomu výrobcovia ozónové filtre upravujú tak, aby dávna ozónu pre človeka škodlivá nebola. Efekt vyčistenia vzduchu sa však kvôli tomu môže znižovať.

 

Čističky vzduchu s termodynamickou sterilizáciou

 

Fungovanie tejto čističky môže pre laika pôsobiť trošku komplikovanejšie. Technológia termodynamickej sterilizácie využíva tepelnú sterilizáciu keramického spaľovacieho jadra, ktoré sa zohrieva na dvesto stupňov Celzia. Vzduch z miestnosti týmto keramickým jadrom prechádza prirodzene, teda bez ventilátora. Po ochladení vzduchu ho prístroj vypustí späť do priestoru. Táto čistička vzduchu založená na spálení nečistôt, nie v ich zachytení ako je to v prípade mechanických filtrov. Čistička vzduchu s termodynamickou sterilizáciou je účinná na organické častice – teda baktérie, vírusy, peľ, roztoče spóry či plesne. Účinná nie je na pohlcovanie plynov či zápachu.

Ak sa rozhodnete pre jeden z druhov čističky vzduchu, zvážte aj ekonomickú náročnosť na údržbu. Zaujímať by vás malo, aké dlhé obdobie (mesiace či roky) vám filter vydrží. Rovnako sa uistite, či s kúpi či výmenou filtra nebude problém. Zaujímať by vás mala aj ich cena. Náklady na prevádzku čističky so sústavou filtrov nie sú vo väčšine prípadov finančne príliš náročné a pohybujú sa v rozpätí 5 až 30 eur ročne. Pri výmene filtra či čistenia čističky vzduchu sa riaďte informáciami od výrobcu, každý prístroj je totiž iný a správna údržba sa vám určite vyplatí.

Výrobcovia v parametroch čističky vzduchu uvádzajú aj to, aké množstvo elektrickej energie konkrétny model spotrebuje. Záleží aj od toho, akú plochu má priestor, ktorého vzduch musí spotrebič vyčistiť. Napríklad pri čističkách vzduchu, ktoré vzduch čistia na ploche šestnásť metrov štvorcových ide o spotrebu tridsať až tridsaťtri wattov. Niektorí výrobcovia preto spotrebu čističky vzduchu prirovnávajú k spotrebe žiarovky. Pri správnej starostlivosti o filter by sa táto spotreba nemala navyšovať ani pri starnutí prístroja. Ročné náklady na používanie čističky vzduchu tak jasné nemusia byť. Prístroj niektorí spotrebitelia využívajú ako pomoc pri období alergií. Iní zase čističku vzduchu zapínajú najmä v zimnom a chladnom období keď je zvýšené riziko ochorení prenášaných vzduchom a miestnosti sa menej vetrajú. Niektorí ľudia využívajú čističku vzduchu celoročne, ako napríklad astmatici či spotrebitelia alergickí na zvieraciu srsť. Cena vyčistenia vzduchu v bežne veľkej miestnosti vás mesačne vyjde približne na dve eurá, takže nejde o žiadnu závratnú sumu, ktorú vám čistička vzduchu ukrojí z rozpočtu.

 

Ako výkonnú čističku zakúpiť?

• vynásobte výšku, šírku a hĺbku miestnosti
• výsledok vynásobte trikrát, v prípade alergikov aj štyrikrát
• získate minimálny výkon v metroch kubických za hodinu
• niektorí výrobcovia uvádzajú odporúčanú veľkosť miestnosti, ktorú čistička vzduchu vyčistí

 

Koľko stoja čističky vzduchu?

 

Ako aj pri iných spotrebičoch, ani pri čističke vzduchu neplatí, že drahšie sa rovná aj kvalitnejšie. Keď si plánujete zaobstarať vašu čističku vzduchu, cena by určite nemala byť rozhodujúca. Hlavným kritériom by mala byť funkčnom prístroja a teda to, či čistička vzduchu skutočne dostane zo vzduchu všetko škodlivé. Rovnako by mala zavážiť aj údržba a potreba vymieňať filtre či spotreba elektrickej energie. Pravdou je, že ceny čističiek vzduchu môžu byť rôzne. Rozdeliť by sme ich mohli do dvoch kategórii – čističky vzduchu pod dvesto eur a čističky vzduchu nad dvesto euro.

V neposlednom rade vyberajte aj medzi predajcami spotrebičov. Vyberte si len taký produkt, o ktorom máte dostatok informácii. Pozor si dajte na záručný aj pozáručný servis. Vyhľadajte si, či s nákupom filtrov a ich výmenou nie je problém. Určite si overte čističku vzduchu aj v spotrebiteľských testoch či na internetových diskusiách. Nezabudnite, že pri nákupe cez internet máte zo zákona právo na vyskúšanie čističky a na prípadné odstúpenie od zmluvy do až do štrnásť dní od vyzdvihnutia balíku.

Čističky vzduchu môžu byť rôzne. Všemožné tvary, farby aj veľkosti, záleží od výrobcu. Keďže stále ide o netradičný spotrebič, dajte si pri jeho výbere záležať aj na dizajne a prevedení. Čistička vzduchu môže byť nenápadný prístroj ktorý bude pripomínať ventilátor, alebo nevkusná škatuľa, ktorá zavadzia v kúte. Samozrejme, výrobcovia si už dnes na dizajne spotrebiču nechávajú záležať. Vybrať si preto môžete z rôznych farieb. Čistička vzruchu dokonca môže pôsobiť ako najmodernejší spotrebič, nájsť si môžete aj retro vzhľad. Pri výbere sa zamerajte aj na funkčnú, nie len estetickú stránku dizajnu. Skontrolujte, aká dlhá je pripájacia šnúra a aj to, či pre vás bude jej dĺžka dostatočná. Niektoré čističky vzduchu výrobcovia ponúkajú aj s ovládačom pre maximálne pohodlie. Samozrejme za nadčasový či elegantný dizajn si priplatíte. Ide však o spotrebič, ktorý budete mať dennodenne na očiach, preto by vám pár eur navyše pri výbere čističky vzduchu nemalo prekážať.

Ak plánujete čističku presúvať medzi miestnosťami, mala by mať kolieska a kompaktné rozmery na jednoduché premiestnenie. Aby čistička vzduchu mohla pracovať efektívne, mala by byť blízko stredu miestnosti, kde bude na očiach. Pochopiteľne ju nemožno zakryť ani schovávať, keď je v prevádzke. Dizajn je preto veľmi dôležitý.

 

Doplnkové funkcie

 

Dnes už bežnou funkciou čističky vzduchu je časovač, ktorý si môžete nastaviť tak, aby bol spotrebič zapnutý po dobu, ktorú si želáte. Ďalšou oceňovanou funkciou je regulácia výkonu, ktorú využijete v noci, keď tým znížite hlučnosť pracujúci čističky. Drahšie modely disponujú aj indikátormi kvality ovzdušia, na základe ktorých môžete plánovať ich zapnutie, prípadne samotná čistička môže regulovať svoj výkon na základe týchto informácií. V neposlednom rade je užitočnou funkciou detektor znečistenia a zanesenia filtrov.

Pre ideálny podmienky je nutné, aby vzduch obsahoval aj určité percento vlhkosti. Existujú čističky vzduchu zabudované aj so zvlhčovačom.

 

Je údržba komplikovaná?

Niektoré modely disponujú umývateľnými filtrami, vďaka ktorým sú náklady na údržbu výrazne nižšie. V prípade ostatných modelov je potrebné pravidelne dokupovať nové filtre, ktoré zabezpečia správny chod čističky. Modely so senzorom znečistenia filtra šetria peniaze, pretože poznajú, kedy je naozaj potrebné filter vymeniť. Výrobca v návode na použitie však vždy uvádza, ako sa o čističku vzduchu starať a ako často filtre meniť.

  

Najlepšie čističky vzduchu

 

Poďme sa teraz spolu pozrieť na ponuku čističiek vzduchu. Vybrali sme pre vás najlepšie čističky na trhu, ktoré sú u spotrebiteľov veľmi obľúbené. Všetky spomínané čističky nájdete v kategóriách. Stačí klinúť na vybrané tlačitko. 

Najlepšie čističky vzduchu podľa recenzií 

Ćističky vzduchu do 200 eur    Ćističky vzduchu nad 200 eur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.