Čistička vzduchu a jej zdravotné účinky

Nezaradené

Čistička vzduchu a jej zdravotné účinky

Názory ľudí na nutnosť čistenia vzduchu v obytných priestoroch za pomoci čističiek vzduchu sa značne líšia. Odlišný pohľad na vec má obyvateľ žijúci na dedine v blízkosti lesov, iný zas človek žijúci vo veľkom meste, obklopený rušnými a prašnými ulicami.

Pravda je však taká, že kvalita vzduchu je omnoho horšia vo vnútri budov ako vonku. Zlá kvalita vnútorného vzduchu má preto na naše zdravie zásadný vplyv a mala by trápiť každého jedného z nás. Pomôcť môže správne vybraná čistička vzduchu.

Čističky vzduchu odstraňujú prach, dym alebo smog

Majú preto veľký význam pre ľudí, ktorí bývajú vo väčších mestách. Tam je totiž problém s nadmernou koncentráciou automobilov, ktorá spôsobuje zvýšenú prašnosť vzduchu v okolí a to ani nehovoríme o množstve škodlivín, ktoré do ovzdušia vypúšťajú.

Tohto šikovného pomocníka zaručene oceníte aj keď bývate v blízkosti rôznych tovární alebo ak vaša druhá polovička patrí medzi fajčiarov. Čistička vzduchu sa totiž postará aj o smog a cigaretový dym.

 

Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu

 

Máte alergiu alebo astmu? Nezúfajte!

Nesporne veľký význam má čistička vzduchu aj pre astmatikov a alergikov. Vďaka rôznym filtráciám a vzduchovému výkonu znižuje množstvo alergénov v ovzduší a napomáha tak k lepšiemu dýchaniu.

Odstraňuje napríklad zvieracie alergény. Pokiaľ teda máte doma psíka alebo iného domáceho maznáčika, ktorého sa kvôli vašej alergii nechcete vzdať, čistička vzduchu je naozaj dobré riešenie.

Okrem toho si dobre poradí aj s peľom, ktorý sa môže dostať do vášho domu vďaka otvoreným oknám alebo s plesňami a inými alergénmi, ktoré poletujú vo vzduchu.

Udržiava zdravie

Čistička vzduchu pomáha udržiavať vaše telo zdravé a v dobrej fyzickej kondícií. Svoje miesto si nájde všade tam, kde je zvýšená koncentrácia osôb s ktorou súvisí aj potencionálne zdravotné riziko. Či už sa jedná o byt, kanceláriu, ordináciu alebo čakáreň.

Z ovzdušia odstraňuje rôzne vírusy a baktérie, ktoré sú príčinou zvýšenej chorobnosti. Okrem toho môžete vďaka nej predísť rôznym zdravotným problémom, počínajúc bolesťami hlavy, únavou a respiračnými chorobami.

Účinky a funkcie sa líšia od typu čističky vzduchu

Na trhu existuje naozaj široké spektrum čističiek vzduchu od výmyslu sveta v rôznych cenových kategóriách. Od ceny sa samozrejme odvíja aj ich výkon a prémiové funkcie. Niektoré čističky sú plne automatické, iné majú automatickú reguláciu vzduchu, čo znamená, že sa zapnú vtedy, keď je to potrebné.

Čističky vzduchu taktiež pracujú na rozličných princípoch a pri čistení vzduchu používajú rozdielne typy filtrácie. Tie drahšie obvykle kombinujú niekoľko filtračných stupňov a preto sú oveľa účinnejšie. Za zmienku stojí napríklad technológia ionizácie, ktorá sa postará o neutralizáciu nečistôt. Dôležitou súčasťou je aj uhlíkový filter, ktorý vstrebe toxické látky a nežiadúci pach v ovzduší.

Lepšie vybavené modely čističiek vzduchu majú tiež UV lampu, ktorá dokáže zničiť nebezpečné mikroorganizmy. Iné zasa majú moderný a čistý dizajn a preto v dobe nečinnosti vyzerajú ako vkusná dekorácia.

Nezabúdajte na správne umiestnenie

Aby čistička vzduchu fungovala čo najefektívnejšie, musíme ju vhodne umiestniť. Ideálne miesto je práve v strede miestnosti cca vo výške pása, medzi oknom a dverami. V žiadnom prípade sa nedáva k oknu alebo k dverám, kde je často prievan.

Taktiež sa neodporúča dávať čističku vzduchu na zem alebo hneď pod strop. Pamätajte si, že výsledný efekt čističky vzduchu bude v prípade zlého umiestnenia značne eliminovaný.

Čistý vzduchu nie je samozrejmosť

Práve nedostatok čistého vzduchu môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy. Či už sa jedná o zhoršenie prejavov astmy, alergie alebo o dýchacie problémy, bolesti hlavy a časté ochorenie. V praxi sa ako najúčinnejšie riešenie v boji proti nekvalitnému vzduchu javí práve použitie čističky vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.