Čističky vzduchu pre školy či materské škôlky

Podľa umiestnenia

Čističky vzduchu pre školy či materské škôlky

Plesne, roztoče, pevné prachové častice PM2,5, vírusy a baktérie. Delíme sa s nimi o vzduch a nedokážeme sa im vyhnúť. Vírusy a baktérie nie je potrebné predstavovať – sú príčinou choroby, niekedy aj epidémie. No keď taká nákaza vo veľkom prepukne v škole alebo škôlke, kde sa zmocní zdravia detí, všetka sranda končí. Pokiaľ vy samy deti máte, určite viete o čom hovoríme.

 

Choroby stále dookola

Priestory, kde sa denne schádza väčší počet ľudí, sú tými rizikovými, keď hovoríme o nakazení jedného druhým a vzájomne. Medzi také priestory patria napríklad veľké otvorené kancelárie alebo práve školské zariadenia. Deti bývajú veľmi náchylné k nákaze, a to aj preto, že bývajú minimálne 5 hodín denne vystavené možnej nákaze v kolektíve, a tak stačí, keď spolužiak príde do škôlky alebo školy napríklad aj v počiatočnom štádiu choroby, kedy sa o neho víry alebo baktérie ešte len pokúšajú a s nastupujúcou chorobou sa domov nevracia sám. V dôsledku toho sú v niektorých obdobiach aj poloprázdne triedy, choré dieťa znamená pre rodičov nižšiu výplatu a starosti navyše. A pri tom je možné rozširovaniu vírusov, baktérií a koniec koncov aj plesní a roztočov eliminovať napríklad zaobstaraním čističky vzduchu Airfree. Ta síce nezabráni tomu, aby do uzavretého priestoru vnikli škodlivé mikroorganizmy, ale výrazne obmedzí riziko prenosu vzduchom a vzápätí si s nimi ale poradí. Ocenia to mimo iného aj alergici, ktorí často zle znášajú príchod do nového kolektívu.

 

Čistenie nie je sterilizácia

Keď sa hovorí o čističkách vzduchu, ľudia sa často zhrozia, že ide o úplnú sterilizáciu vzduchu v uzavretom priestore a že keď dieťa bude tráviť v tomto priestore čas a potom vyjde von, nebude ani trochu imúnne. Je potrebné si ale uvedomiť, že dezinfekcia vzduchu nie je to isté čo jeho sterilizácia. Okrem toho dezinfekcia je aj čistenie toalety a umývanie rúk – a zakazuje niekto deťom, aby si umývali ruky?

Dezinfekcia je označenie pre odstránenie škodlivých mikroorganizmov vo vzduchu, ktoré sú ľudskému oku síce neviditeľné ale bývajú o to zákernejšie. Sterilizácia vzduchu je celé spektrum opatrení, ktoré vedú k úplnému usmrteniu všetkých živých mikroorganizmov vo vzduchu. Sterilizáciou vzniká sterilný vzduch, na ktorý si dieťa zvykne a potom má problémy po každom pobyte vo vzduchu, ktorý nie je sterilizovaný. Čističky vzduchu sú pri vysokej účinnosti schopné úplne, teda až 100% sterilizácie len v samotnom tele čističky. Samotný vzduch v miestnosti už dezinfikujú s nižšou než 85% účinnosťou. Účinnosť je závislá na výkone čističky, objeme vzduchu v miestnosti, priechodnosti miestnosti. Hovoríme teda len o dezinfekcii vzduchu.

Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu

 

Zabraňujú teda šíreniu škodlivých mikroorganizmov a pevných prachových častíc PM2,5 a v školách a škôlkach vytvárajú príjemné a čisté prostredie pre všetky aktivity – pre hry, spánok alebo učenie. Mať v škole alebo v škôlke čističku vzduchu neznamená, že už tu žiadne dieťa nikdy neochorie, riziko prenosu nákazy sa však výrazne minimalizuje a pre slabšie, náchylnejšie detské organizmy predstavuje šancu nebyť chorý aj niekoľko mesiacov.

 

Čistička v školskom zariadení nie je novinkou

S čističkou vzduchu už majú svoje skúsenosti už aj na školách . A sú rýdzo pozitívne. Podľa prieskumu tu čistička vzduchu v jednom zariadení znížila chorobnosť o tretinu. Nezanedbateľne sa v miestnostiach s čističkou znížila prašnosť a cez 80 % miestnosti malo naraz jednoducho príjemnejší vzduch. V Karvinej bola čističkou vzduchu vybavená každá materská škola a asi tretina ich uznala dobrý vplyv na kvalitu spánku detí. Pozitívne býva hodnotený aj tichý chod čističiek, ktoré nikoho pri prevádzke nerušia a taktiež jednoduchá a finančne nenáročná údržba. Celkom 89 % škôl v Karvinej sa k čističkám vzduchu vyjadrilo veľmi pozitívne.

 

Investícia, ktorá sa vyplatí

Keď ide o zdravie detí, existuje len málo prekážok, ktoré by sme neprekonali. Otrepaná fráza, že deti sú naša budúcnosť, je pravdivá. Je teda na čase deťom život uľahčiť a znížiť riziko ich nepríjemného ochorenia. 

 

Čističky  vzduchu, ktoré dokážu filtrovať veľké priestory a sú teda vhodné do školských zariadení a iných priestorov, kde sa združuje väčší počet detí a osôb.

Vyberajte čističky ,  do stredne  veľkých miestností do 30 m2 a do veľkých miestností  do 70 m2 a viac 

 

Naše tipy 

 

Winix WAC-P450 – do 45 m2 a do 98 m2
Boneco P700
Winix NK305 SMART
Winix Tower QS
Boneco H680
Winix HR1000 SMART – do 450 m2 a do 96 m2
Winix WAC-U300 – do 30 m2 a do 66 m2
Boneco H680
Winix T1 SMART – do 70 m2 a do 167 m2
Sencor SHA 8400WH
Daikin MC70L
Sharp KC-A40EUW
Bionaire BAP 1700
Sharp KC-A50EUW
SHARP KC D50EUW
Rowenta Intense Pure Air PU4010F0
Rowenta Intense Pure Air XL PU6020F0
GUZZANTI GZ 998
Winix WAC-P150
BONECO W200

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.