Čističky vzduchu s ionizátorom

Podľa vlastnosti

Čističky vzduchu s ionizátorom

Moderné čističky ponúkajú niekoľko vynikajúcich funkcií, ktoré znásobujú celkový účinok filtrácie a sterilizácie vzduchu. Jednou z najefektívnejších je funkcia ionizácie, ktorá výborne dotvorí efekt sviežeho a čistého vzduchu. Najlepšie sa hodí do domácností a bytov vo väčších mestách, kde nad nedotknutou prírodou prevládajú zastavané oblasti, priemyselné továrne a mestské stavby.

 

Ćistička vzduchu s ionizátorom
Ćistička vzduchu s ionizátorom – Ionic -Care

 

Pozrite si cenové ponuky

 

Ako vybrať čističku s ionizátorom

 

Zamerajte sa hlavne na jej vlastnosti ako sú cena, prevádzkové náklady, výkonnosť filtrácie alebo hlučnosť. Ionizátory sú obľúbené pre mnohé výhody. Vyznačujú sa napríklad nízkymi nákladmi a tichým chodom, ktorý neruší ani počas nočnej prevádzky. Pokiaľ si potrpíte na vzhľad, určite tiež oceníte originalitu výrobcov, ktorý najmodernejšie technológie zahaľujú do nadčasových dizajnov.

Asi jedinou nevýhodou je generovanie ozónu do ovzdušia. K ionizácii dochádza prostredníctvom elektrostatických výbojov a počas tohto procesu sa vytvára aj ozón, ktorý sa spolu so zápornými iónmi dostáva do ovzdušia. Hoci tento fakt niektorých ľudí znepokojuje, určite netreba hneď prepadať panike. Odborníci uisťujú, že sa jedná skutočne len o veľmi malé množstvo, ktoré nemá žiadne negatívne účinky na organizmus. Miera vypúšťania ozónu je prísne kontrolovaná normami, ktoré nie je povolené prekročiť. Pokiaľ ale túžite čo najviac minimalizovať tento jav, siahnite po kvalitnom zariadení. Tie najkvalitnejšie prístroje s ionizátorom totiž vypúšťajú vysoké množstvo aniónov s veľmi nízkymi koncentráciami ozónu.

 

Aký význam má ionizácia vzduchu?

 

Ionizátor pracuje na princípe vypúšťania záporne nabitých iónov – aniónov – do ovzdušia. Tieto záporné ióny sú považované za dobré a prospešné pre človeka. Bežne sa vyskytujú v čistej prírode, pri mori, pri vodopádoch, v ovzduší počas búrky a po búrke, a tiež v niektorých mineráloch. Na druhej strane existujú kladne nabité ióny, ktorých vplyv na človeka môže narušiť jeho fyzické zdravie a duševnú pohodu. Tieto kladné ióny sa dostávajú do vzduchu zo znečistenia ako je prach alebo smog, ale tiež prostredníctvom elektronických zariadení v domácnosti, ako sú počítače, LCD televízory, mobilné telefóny a podobne.

Čistička s ionizátorom je teda schopná pomocou generovania záporne nabitých iónov prinútiť kladne nabité ióny poletujúce vo vzduchu k tomu, aby sa k sebe vzájomne priťahovali a zhlukovali sa. Potom je omnoho ľahšie ich prefiltrovať cez zariadenie a následne sa ich zbaviť. Takéto prístroje bývajú obvykle doplnené aj o ďalšie spôsoby filtrácie, ktoré umožňujú čistenie vzduchu aj od ďalších znečisťujúcich látok a alergénov. Zároveň sa cez ďalší filter môže vzduch s kladne nabitými iónmi efektívnejšie prečistiť.

Celý tento proces vám pomôže nadýchnuť sa z plných pľúc čerstvého a zdravého vzduchu, akoby pochádzal priamo z prírody. Aj preto je ionizátor ideálnym doplnok hlavne do domácností alebo firiem vo veľkomestách, ktoré sú nadmerne zamorené smogom, dymom, prachom a ďalším znečistením.

 

Aké sú optimálne hodnoty koncentrácie iónov v ovzduší?

 

Ako už bolo spomenuté, ovzdušie v lesoch, na horách či pri mori sa nedá porovnať so vzduchom v mestských oblastiach a veľkomestách. Svedčia o tom aj nasledujúce hodnoty.

Ideálne množstvo záporne nabitých iónov (aniónov) vo vzduchu sa pohybuje medzi hodnotou 1000 až 1500 na cm3. V prírode sa tiež prirodzene vyskytujú kladne nabité ióny (katióny), avšak približne v rovnakej koncentrácii ako záporné ióny. Táto prirodzená harmónia je značne narušená vplyvom ľudí, a to najmä v dôsledku priemyselného a technologického rozmachu vo veľkomestách a znečistených oblastiach. Tu koncentrácia katiónov výrazne prevyšuje nad zdravými aniónmi.

V mestách množstvo aniónov nedosahuje ani štvrtinu z uvedenej optimálnej hodnoty. Zväčša koncentrácia záporne nabitých iónov sotva dosahuje hranicu 100 na cm3 – a to sú skutočne alarmujúce čísla. Podľa štatistík sa odhaduje, že v miestnostiach mestských bytov je počet záporných iónov len 50 – 100 na cm3. V mestských uliciach je to približne od 100 do 500 na cm3. Najhoršie sú na tom miestnosti so zapnutou klimatizáciou a autá, kde je takmer nulový výskyt aniónov.

 

Sú za to zodpovedné predovšetkým nasledujúce faktory:

 

  • smog z priemyselných tovární alebo automobilov

  • vysoká prašnosť

  • veľký počet obyvateľov

  • železobetónové stavby

  • domáce elektronické zariadenie

  • plasty

  • cigaretový dym

 

 

Presne tieto znečisťujúce látky dokážu spôsobiť obrovské zamorenie, ktoré má za následok nezdravý vzduch smerujúci do našich organizmov. Tým pádom sa počíta aj s vysokou pravdepodobnosťou vzniku rôznych zdravotných problémov a komplikácií.

Naopak, najvyššie koncentrácie sa nachádzajú v lesoch, pri mori, v jaskyniach, či pri vodopádoch, kde hodnoty dosahujú niekoľko tisíc aniónov na cm3. Vzduch po búrke obsahuje dokonca viac ako 50 000 záporne nabitých iónov na cm3. Ak sa túžite dostať aspoň na optimálne hodnoty pripomínajúce vzduch v horách alebo pri tečúcej vode, spoľahnite sa na čističku so zabudovaným ionizátorom.

 

Kam sa najviac hodí ionizátor

 

Je teda zjavné, že čističky vzduchu s ionizátorom sú bezpochyby najžiadanejším riešením práve do bytov, domácností alebo firiem vo veľkomestách. Tiež sú veľmi nápomocné v zariadeniach poskytujúcich služby ľuďom, ako sú napríklad úradné budovy, kancelárie, reštaurácie, hotely, školy, materské školy, alebo čakárne u lekárov. Výborne sa teda hodia aj do budov, kde sa premávajú malé deti. Ich dýchacie ústrojenstvo je omnoho náchylnejšie na ochorenia, preto je dôkladná prevencia určite na mieste.

Ďalším miestom, kde môžete využiť ionizáciu vzduchu je aj vaše auto. Práve v automobiloch sa vyskytuje kriticky nízke množstvo záporne nabitých iónov, preto si môžete zadovážiť ionizátor aj na cesty. Obzvlášť, pokiaľ sa v aute pravidelne fajčí. Kúpa zariadenia pre ionizáciu vzduchu v aute zvýši kvalitu a sviežosť vzduchu aj počas ciest.

 

Zdravotné účinky

 

Záporne nabité ióny podporujú predovšetkým zdravé dýchanie a krvný obeh. Z toho dôvodu sú veľkým pomocníkom pri často sa vyskytujúcich ochoreniach ako je alergia alebo astma. Anióny majú schopnosť regulovať v krvi látky spôsobujúce alergické reakcie a preto potláčajú nepríjemné prejavy. Vysoké koncentrácie záporných iónov je možné nájsť aj v soľných jaskyniach, ktoré sú hojne navštevované práve alergikmi a astmatikmi.

Okrem toho pomáhajú tiež znižovať krvný tlak a rozširujú cievy. Pôsobia tak výborne aj v boji proti srdcovo-cievnym alebo civilizačným chorobám. Pôsobením aniónov sa vzduch dokáže účinne sterilizovať, a tento fakt sa bežne využíva aj v lekárstve pri sterilizácii nemocničných izieb.

Záporné ióny priaznivo ovplyvňujú aj naše psychické zdravie. Keďže kladne nabité ióny vyvolávajú stavy podráždenia a depresií, ich elimináciou dosiahnete pravý opak. Pokiaľ sa cítite dlhodobo skleslý alebo podráždený bez toho, aby ste vedeli presne určiť dôvody svojho stavu, možno za to môžu práve katióny v ovzduší. Ionizácia vzduchu preto môže pomôcť odbúrať tieto psychické stavy a naviac zlepšuje mozgovú činnosť, pričom zvyšuje koncentráciu a pamäťové schopnosti.

Pozrite si cenové ponuky

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.