Ionic-Care Triton X6 – Recenzia

Ionic-CARE Recenzie

Ionic- Care Triton X6 – Recenzia

Predstavujeme vám moderný a unikátny prístroj, ktorý sa za posledné roky zaradil medzi najobľúbenejšie a najpredávanejšie čističky vzduchu na Slovensku. Kombinovaná čistička vzduchu s ionizátorom Ionic-CARE Triton X6 si tri roky po sebe – v rokoch 2015, 2016 a 2017 – získala svojich používateľov natoľko, že sa stala produktom roku na známom portáli Heureka. Okrem prvotriednych technológií a dostupnej ceny sa o toto ocenenie postarali aj veľmi pozitívne hodnotenia od spokojných používateľov.

 

Ionic- Care Triton X6
Ionic- Care Triton X6

Zariadenie je možné zakúpiť za skvelú cenu cc 140 eur. Hoci je svojim výkonom vhodná skôr do menších miestností, napriek tomu ponúka nespočetné množstvo výhod. V pomere kvality a ceny preto bezkonkurenčne vyhráva model Ionic-Care Triton X6.

 

Vyberte si pre vás tu najlepšiu ponuku

 

Naše hodnotenie

Tento model sme pre vás otestovali, aby sme zistili, či je naozaj taký dobrý ako avizujú používatelia. Po našej skúške prístroja jednoznačne hodnotíme čističku kladne. Dočkali sme sa účinnej filtrácie a v miestnosti sme citeľne zaznamenali sviežejší vzduch. Mimoriadne tichá prevádzka a nenáročná údržba nás príjemne prekvapili. Podľa našej osobnej skúsenosti je chvála tohto prístroja zaslúžená.

Radi by sme sa podelili o svoje závery aj s vami. Zhrnuli sme preto všetky hlavné výhody a nevýhody čističky Ionic-Care Triton X6, aby ste sa mohli lepšie orientovať a získali všetky potrebné informácie na jednom mieste.

 

Výhody

 

Cena

Jednu z najatraktívnejších výhod tohto produktu vidíme v jeho nízkej cene. Je možné ju zakúpiť do 200 eur, čo sa v kategórii prístrojov pre filtráciu vzduchu zaraďuje do nižšej cenovej roviny. Napriek veľmi dostupnej cene sa však vyznačuje veľmi dobrým výkonom a účinnosťou filtrácie. Keď si to porovnáme s ostatnými výrobkami, investícia do tohto prístroja je oveľa výhodnejšia. V porovnaní s konkurenciou predstavuje cena čističky Ionic-Care asi len jednu tretinu z ceny ostatných prístrojov s podobným výkonom.

 

Tichý chod

Väčšina zákazníkov oceňuje výnimočne nízku hlučnosť prevádzky, ktorá nijako neruší užívateľov. S týmto musíme jednoznačne súhlasiť, pretože zariadenie filtruje tak potichu, až sme mali pocit, že tam ani nie je. Prístroj funguje pri hlasitosti približne 8dB, čo patrí k celkovo najnižším hodnotám hlučnosti pri čistení vzduchu. Odporúčané normy dosahujú hranicu 30dB a táto čistička disponuje ďaleko tichším chodom. Môžete ju mať teda pokojne zapnutú aj v noci, nakoľko vám určite nebude prekážať ani počas spánku.

Nízka hlučnosť je zaistená technológiami obsiahnutými v prístroji. Tento model nevyužíva na filtráciu žiadne ventilátory, motory ani filtre, ktoré spôsobujú najväčší hluk. Zároveň sa tak nemusíte obávať, že by sa vám niektorá z týchto rotujúcich častí po čase pokazila. Zabudovaný ionizátor a elektrostatický filter zaručujú moderné spôsoby filtrácie a pracujú pri príjemne tichej prevádzke, čo potvrdzujú aj naše skúsenosti.

 

Čistý vzduch

To, že zariadenie funguje tak ako má, sa dá ľahko zistiť aj pocitovo. V miestnosti by ste mali pri používaní zaregistrovať, že sa vám dýcha omnoho lepšie. Mnohí zákazníci sú prekvapení rýchlym nástupom účinku. Výsledky sú dokonca viditeľné aj na pohľad. Už po prvom dni čistenia vzduchu s Ionic-Care je možné sledovať menšie usádzanie prachu na nábytku a ostatnom zariadení v miestnosti. Rovnako si efektívnosť filtrácie môžete overiť pri čistení nerezového lapača nečistôt. Pokiaľ reálne vidíte, že sa lapač začína znečisťovať, je to skvelým znakom toho, že sa nečistoty a prachové častice skutočne filtrujú cez zariadenie.

Ionizátor zároveň zaistí, že ovzdušie okolo vás bude omnoho zdravšie. Dokážete si tak napríklad poradiť s nespavosťou, prečistiť pľúca, znížiť vysoký krvný tlak alebo zmierniť depresívne stavy. Čistička so zabudovaným ionizátorom je určite ten správny krok k lepšiemu zdraviu.

 

Pohlcovanie pachov

Okrem zachytávanie prachových častíc, alergénov, baktérií a iných nečistôt pôsobí prístroj dobre aj na pohlcovanie nepríjemných pachov. Tie sú väčšinou spôsobené cigaretovým dymom, výparmi v dôsledku varenia, či zvieracími zápachmi.

 

 

Jednoduchá údržba

Táto výhoda vám výrazne uľahčí starostlivosť o zariadenie. Nenáročnú obsluhu a rovnako aj údržbu zvládne naozaj každý. Prístroj neobsahuje žiadne jednorázové filtre, ktoré by bolo treba vymieňať. Zachytené znečisťujúce látky sa usadzujú na elektrostatický filter, ktorý stačí približne raz týždenne umyť vodou so saponátom a potom nechať dobre vysušiť. Následne môžete filter používať ďalej. Taktiež je dobré v rovnakom čase vyčistiť ionizačné drôty podľa inštrukcií v návode. T

Jednoduchá starostlivosť nezaťažuje váš rozpočet, pretože nie je potrebné investovať do kúpy nových filtrov. Táto čistička šetrí čas, peniaze aj energiu.

 

Ionizátor

Bezpochyby jedným z najväčších prínosov je zabudovaný ionizátor. Funkcia ionizácie funguje na báze vypúšťania záporne nabitých iónov do ovzdušia, čo má veľké benefity hlavne pre zdravie. Môžete nadobudnúť pocit, že dýchate omnoho sviežejší vzduch. Záporné ióny sú veľmi prospešné nielen pre dýchacie cesty, ale aj pre krvný obeh, alebo duševnú pohodu.

Vzduch sa cez zariadenie filtruje prostredníctvom elektrónového vetra, ktorý je výbornou alternatívou k bežným ventilátorom. Poletujúce nečistoty sa následne zachytávajú na elektrostatický filter. Počas celého procesu sa zariadenie stará aj oa svieži a zdravý vzduch pomocou generovania záporne nabitých iónov. Anióny môžu celkom dobre nahradiť potrebu nočného vetrania spálne. Tento jednoduchý, ale veľmi efektívny proces čistenia v spolupráci s ionizátorom tak zaručí tichú a nenáročnú prevádzku s viditeľnými výsledkami.

 

Nízka spotreba energie

Prístroj Ionic-Care Triton X6 dosahuje maximálny výkon 65 m3 za jednu hodinu, a to pri veľmi nízkej spotrebe energie. V údajoch o zariadení sa udáva príkon max. 12 W, čo je skutočne extrémne nízka hodnota. Je to spôsobené hlavne neprítomnosťou ventilátora, motorov a iných zložitých filtračných sústav.

Výkon je možné nastaviť a prispôsobiť v troch stupňoch. Každý stupeň výkonu samozrejme znamená aj odlišný príkon, avšak v tomto prípade by ste sa nemali báť ani maximálneho výkonu. Tento model pracuje potichu a šetrne.

 

Iné výhody

Môžeme vyhlásiť, že tento model má v podstate len samé výhody. Dôkazom je aj množstvo pozitívnych ohlasov ľudí, ktorí na prístroj nedajú dopustiť a dlhodobo ho používajú. Okrem vyššie uvedených výhod by sme radi vyzdvihli ešte zopár ďalších vlastností.

Potešila nás napríklad dostatočne dlhá prívodná šnúra, ktorá umožňuje bezproblémové zapojenie jednotky na vybranom mieste v miestnosti. Výrobcovia mysleli aj na milé prekvapenie pre svojich zákazníkov, pre ktorých pripravili malú pozornosť k nákupu. Môžete tak získať šikovný osviežovač chladničiek. Tento darček pomáha pohltiť pachy v okolí chladničky, pričom ju dezinfikuje a zvyšuje dobu trvanlivosti potravín.

Nízka hmotnosť a malá spotreba energie robia z tejto čističky ideálneho pomcníka aj do iných miestností. Prístroj sa veľmi ľahko prenáša, neruší neprimeraným hlukom a jeho spotreba nijak neohrozí vašu peňaženku.

Bonusom sa stáva veľký plastový podstavec, ktorý zaručí potrebnú stabilitu. V prípade, že by ste nejakým nedopatrením narazili do zariadenia, tento podstavec chráni od rozbitia alebo zničenia jednotky.

 

Nevýhody

 

Prvé spustenie

Pri úplne prvom zapnutí z prístroja môže vychádzať zvláštny zápach. Ten je pravdepodobne zapríčinený funkciou ionizátora a generovaním ozónu do ovzdušia. Niektorí zákazníci udávajú, že na začiatku cítili ťažko definovateľný pach, ktorý pripisujú ozónu. Produkcia ozónu je síce len vo veľmi nepatrnom množstve, no jeho cieľom je napodobniť čerstvý vzduch vo vyvetranej miestnosti. Tiež sme zaznamenali tento zápach, avšak len pri prvom spustení prevádzky. Neskôr sa tento jav upravil a čistička už nezapáchala. Nie je to dôvod na obavy ani na prerušenie filtrácie.

Tiež sme si všimli, že pri nastavení maximálneho výkonu zo zariadenia vychádza studený vzduch. Ťažko povedať, či sa jedná o nevýhodu, pretože tento pocit môže byť veľmi subjektívny u každého užívateľa a niekomu nemusí o niečo viac studený vzduch vôbec prekážať.

 

Slabší výkon

V technických parametroch prístroja je uvedený maximálny výkon 65 m3 za hodinu. Čistička sa teda ideálne hodí do menších miestností. Odporúčame využívať tento maximálny výkon čo najviac, lebo len s plným výkonom sa najlepšie zbavíte nečistôt. Oproti konkurencii toto zariadenie nedokáže filtrovať tie najdrobnejšie prachové častice s takou účinnosťou a výkonnosťou. Elektrostatický vietor nie je schopný zachytiť malé častice tak rýchlo a účinne ako je to možné vidieť u prístrojov s klasickými ventilátormi.

Tento fakt sa ale odráža aj na cene, ktorá je adekvátna k poskytnutému výkonu. V menších priestoroch preto bude prístroj fungovať omnoho efektívnejšie. Odporúčame zákazníkom, aby si vždy pred kúpou v prvom rade vypočítali objem miestnosti, aby sa predišlo sklamaniu. Musíte mať jasno v tom, na aké účely chcete čističku používať a čo presne od nej očakávate.

 

Neobsahuje HEPA filter

HEPA filter je asi najznámejší filter a patrí k najčastejším spôsobom filtrácie u mnohých prístrojov. Pracuje zväčša na princípe zostavy viacerých filtrov a sľubuje veľmi vysokú výkonnosť. Pôsobí na viac ako 99% zachytených alergénov a poletujúcich častíc. Jeho účinnosť sa najlepšie využíva pri vysokej prašnosti, alergénoch ako napríklad peľ, a tiež dokáže pohlcovať zápach. Pri tomto type zariadenia sa však počíta s nepretržitou prevádzkou, tiež s vyššou hlučnosťou a vyššími prevádzkovými nákladmi z dôvodu potreby pravidelnej výmeny filtrov.

 

Elektrostatický filter

V modeli Ionic-Care Triton X6 sa HEPA filter nenachádza. Namiesto toho tu nájdeme elektrostatický filter, ktorý pracuje s nižšou účinnosťou ako HEPA filter. Napriek tomu zachytáva viac ako 90% škodlivých častíc vo vzduchu, čo môže byť úplne dostačujúce v menších priestoroch. Nevýhodou je nižšia schopnosť zachytávania najdrobnejších prachových častíc a tiež menšia efektivita filtrácie.

Elektrostatický filter je u niektorých ľudí obľúbený aj preto, že ho netreba meniť tak ako HEPA filter. Stačí ho len pravidelne umývať od usadených nečistôt a tým pádom šetrí peniaze, ktoré by ste museli investovať do kúpy nových filtrov. Je to ale tiež veľmi individuálne, nakoľko každému zákazníkovi vyhovuje niečo iné. Pre elektrostatický filter je tiež charakteristická veľmi tichá prevádzka a nízke prevádzkové náklady.

 

Čistenie filtra

Ako bolo uvedené vyššie, tento model nezahrňuje žiadne vymeniteľné filtre. Napriek tomu netreba zabúdať na nevyhnutnosť pravidelného čistenia filtračných mechanizmov od usadenín. Na jednej strane je nutné umývať elektrostatický filter, čo vôbec nie je náročný proces. Stačí ho poriadne prejsť handričkou so saponátom a to približne jeden krát za 3 – 7 dní. Tento údaj však silne závisí od toho, v akom prostredí žijete a aké množstvo znečistenia sa nachádza v ovzduší okolo vás. Vo veľkomestských domácnostiach alebo kanceláriách budete musieť umývať filter určite častejšie, než je to nutné napríklad na vidieku alebo v menších mestách. Po dôkladnom vyčistení môžete filter znovu používať ako nový.

Na druhej strane je nutné starať sa aj o ionizačné dróty, alebo mriežky. Táto starostlivosť sa zdá byť trochu zložitejšia, preto sa odporúča používať na to nejaký štetček alebo kefku. S mriežkou na ionizátore je vhodné zaobchádzať jemne a s opatrnosťou.

Niekoho môže časté čistenie prístroja obťažovať, no niekoho zas nie. Treba si ale uvedomiť, že kvalitná starostlivosť a údržba vám zaručí bezpečné a šetrné využívanie zariadenia na dlhé roky.

 

LED indikátor

Na vrchu prístroja sa nachádza LED kontrolka podsvietená modrou farbou. Tento Indikátor znázorňuje nastavený stupeň výkonu. Malé praktické svetielko však môže prekvapiť svojou výraznou intenzitou. LED indikátor výkonu svieti až príliš, a to môže trochu narušiť komfortnú prevádzku. Pokiaľ s tým budete mať problém, môžete skúsiť svetielko niečím prekryť, alebo naopak môžete nápadite využiť jeho silnú svietivosť pre lepšiu nočnú orientáciu v miestnosti.

 

Nedostatočný návod

Súčasťou balenia je samozrejme aj podrobný návod na použitie. Niektoré informácie obsiahnuté v užívateľských pokynoch však nekorešpondujú so samotným zariadením. Na obale prístroja sa nachádza aj štítok, kde sú uvedené odlišné informácie ako v návode. Nezrovnalosti sa dajú objaviť ohľadne použitia prístroja v zadymenom prostredí.

V prípade akýchkoľvek pochybností alebo otázok je vhodné kontaktovať predajcu alebo výrobcu. Na internete sa tiež dá zistiť obrovské množstvo informácií, a najpresnejšie informácie si po čase dokážete vyvodiť z vlastnej skúsenosti.

 

Zhrnutie

Kombinovaná čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 je účinné a moderné zariadenie, ktorého kúpou nič nepokazíte. Tak ako každé zariadenie, aj táto čistička v sebe nesie isté nevýhody. No v porovnaní s vysokým počtom výhod a oceniteľných vlastností, tieto nevýhody nemusia pokaziť celkový dojem z prístroja.

Vo svojej cenovej kategórii do 200 eur jasne kraľuje vo väčšine rebríčkov a získava si množstvo pozitívnych hodnotení. Najprínosnejšie vlastnosti sú hlavne nízka počiatočná investícia a neskôr aj minimálne prevádzkové náklady. Tento model neobsahuje žiadne vymeniteľné filtre, preto náklady na ďalšiu starostlivosť sú takmer nulové. Taktiež pracuje pri veľmi nízkom príkone maximálne do 12 W, čím šetrí okrem peňazí aj energiu. Vďaka nízkej hmotnosti a menším rozmerom umožňuje bezproblémové prenášanie alebo uskladnenie. Dalo by sa to zhrnúť zhodnotením, že použité technológie a šetrné funkcie v spojení s ostatnými kladnými vlastnosťami tohto zariadenia stoja za tú investíciu.

Vyberte si pre vás tu najlepšiu ponuku

 

Farebné prevedenia

Tento model je dostupný až v troch farebných prevedeniach – perleťovo biela, strieborná a čierna farba. Výrobcovia takouto šikovnou formou mysleli na to, aby prístroj čo najlepšie doladil interiérové zariadenie vo vašej miestnosti.

 

Náš test

Rozhodli sme sa čističku aj sami otestovať, aby sme dokázali zreferovať dôveryhodné a čo najpresnejšie informácie o jej použití. V prvom rade nás zaujala nízka cena produktu – celý nákup aj s rýchlym doručením výrobku nás nevyšiel ani 200 eur. Pri tak nízkej cene sme boli o to viac zvedaví, či čistička splní naše očakávania o kvalitnej filtrácii vzduchu.

Pri prvom zapnutí sme spozorovali zvláštny zápach, ktorý vychádzal z prístroja. Nakoľko sme ale boli oboznámení o tom, že sa takéto niečo môže udiať, tak nás to nijak neznepokojilo. Ako sme aj očakávali, zápach spôsobený funkciou ionizátora postupne sám odznel.

Čo sa určite nedá obísť bez povšimnutia je výnimočne tichý chod prístroja. Oproti ostatným filtračným zariadeniam sa dá povedať, že kombinovaná jednotka Ionic-CARE Triton X6 pracuje pri takmer nulovej hlučnosti. Napriek tomu sa dá spozorovať jemný vánok vychádzajúci z čističky, ktorý signalizuje prítomnosť elektrónového vetra. Nechali sme čističku pustenú jeden celý deň, aby sme mohli zhodnotiť jej prínos.

Už po prvom dni sme mohli spozorovať, že vzduch v miestnosti sa nám zdal byť čistejší a sviežejší. Lepšie sa nám dýchalo a ovzdušie v priestore trochu pripomínalo príjemný zdravý vzduch v prírode, akoby sme práve stáli niekde v strede lesa alebo pri mori. Nechali sme teda prístroj zapnutý ešte niekoľko dní, pričom bol pustený pri nepretržitej prevádzke.

Čo nás najviac prekvapilo, bola pomerne hrubá vrstva usadených nečistôt na filtri. Spozorovali sme tiež menšie vrstvy prachu na podlahe a na nábytku. Hoci si mnohí ľudia môžu myslieť, že ich domácnosť je čistá len vďaka pravidelnému upratovaniu, čistička vzduchu vás môže vyviesť z tohto omylu. Po týchto všetkých zisteniach rozhodne súhlasíme s tým, že takáto investícia do skvalitnenia zdravého životného štýlu sa určite oplatí.

 

Komu môže pomôcť tento prístroj?

Málokto si uvedomuje, v akom zdraviu škodlivom prostredí v skutočnosti býva. Táto problematika zasahuje v najväčšej miere hlavne mestské budovy a domácnosti situované vo veľkomestských oblastiach. Výskumy preukázali, že železobetónové stavby, moderné materiály, klimatizačné zariadenia či domáca elektronika môžu výrazne znižovať kvalitu ovzdušia nielen vonku ale aj vo vnútornom prostredí.

Práve ionizátor je v tomto prípade neoceniteľným pomocníkom, pretože naplní vzduch zdravými záporne nabitými iónmi, ktoré dokážu mnohé z týchto vplyvov účinne eliminovať. Moderný elektrostatický filter sa ďalej postará o to, aby sa vzduch čistil od mikročastíc ako sú alergény, peľ, prach alebo niektoré druhy baktérií. Výsledkom je omnoho zdravší vzduch, ktorý neustále vdychujete do svojich pľúc.

O to väčšiu hodnotu má proces filtrácie, pokiaľ sa v miestnosti vyskytujú aj malé deti. Tie bývajú na nepriaznivé podmienky náchylnejšie ako dospelí ľudia a prejavuje sa to častými ochoreniami. Niekedy sa môžu prejaviť doslova fatálne následky, nakoľko najnovšie výskumy dokazujú súvislosť medzi znečisteným ovzduším a vznikom rakoviny u malých detí a mladých ľudí. Majte teda na pamäti, že na znečistený vzduch si dýchacie ústrojenstvo nedokáže zvyknúť. Škodlivé látky je nutné filtrovať a odstraňovať.

Ohrozenou skupinou sú ale aj dospelí jedinci. Hlavne v zimných mesiacoch sa znečisťujúce látky ako smog, prach alebo alergény majú tendenciu koncentrovať v uzavretých miestnostiach. V obdobiach, kedy sa nevetrá tak často ako v lete, je účinná filtrácia vzduchu doslova nevyhnutnosťou. Prístroj Ionic-CARE Triton X si dokáže poradiť s mikročasticami prachu, plesňami alebo cigaretovým dymom až s 96 % účinnosťou. Zároveň znižuje výskyt plesní a niektorých druhov baktérií až o 85%. Týmto napomáha aj alergikom a astmatikom k lepšiemu dýchaniu a zmierneniu prejavov ochorenia.

 

Dizajn

Model Triton X6 zaujme už na prvý pohľad a to vďaka nadčasovému dizajnu, ktorý je k dispozícii v troch farebných prevedeniach. Čierny, strieborný alebo perleťovo biely vzhľad krásne vynikne v interiéri. Štýlový dizajn navrhnutý do tvaru veže sprevádzajú ďalšie praktické vlastnosti. Vďaka nízkej hmotnosti len 3,1 kg a malých rozmerom sa zariadenie hodí prakticky do každej miestnosti. Súčasne sa dá šikovne uskladniť a je ľahko prenosné pre každého.

 

Ako pracuje táto čistička?

Toto zariadenie filtruje vzduch prostredníctvom najnovších technológií. Neobsahuje klasické ventilátory ani rotujúce časti, ale pracuje na báze elektrónového vetra. Ten svojim vírom pohlcuje nečistoty poletujúce vo vzduchu, ktoré sú následne filtrované a zachytávané na elektrostatickom filtri. Tento filter nie je nutné vymieňať, len pravidelne umývať od usadenín pomocou vody so saponátom.

Významnú rolu hrá v celom procese aj ionizátor, ktorý vygeneruje do ovzdušia záporne nabité ióny. Tie prinútia zdraviu škodlivé kladné ióny k tomu, aby sa zhlukovali a potom je možné zbaviť sa ich omnoho efektívnejšie. Na konci celej filtrácie je z prístroja vypustený zdravý, čistý a svieži vzduch, ktorý nápadne pripomína ovzdušie v lesoch, pri mori alebo v soľných jaskyniach.

 

Ovládanie

Prístroj umožňuje veľmi jednoduché, až intuitívne ovládanie. Na vrchnej ploche je umiestnené jedno tlačítko, pomocou ktorého zapnete filtráciu aj nastavíte stupeň výkonu. Medzi jednotlivými režimami tak prechádzate len stláčaním tohto tlačidla. O všetkom vás informuje modrý svetelný indikátor, ktorý zobrazuje aktuálne spustený režim – a to pomocou troch skratiek – HI (maximálny výkon), ME (stredný výkon), alebo LO (najnižší výkon). Ďalšie stlačenie znamená vypnutie zariadenia.

 

3 stupne výkonu

 

Kombinovaná jednotka poskytuje filtráciu v nasledujúcich troch stupňoch výkonu.

 

  • Nízky výkon – najnižší výkon dosahuje hodnotu 15 m3/hod. To znamená, že sa používa v miestnostiach s rozlohou približne 25 m2. Proces filtrácie vzduchu v kombinácii s ionizáciou sa uskutočňuje v pravidelne sa opakujúcich intervaloch, ktorých dĺžka je pri nízkom výkone nasledovná: 25 sekúnd prevádzka a 50 sekúnd prestávka.

  • Stredný výkon: stredný výkon dosahuje hodnotu 38 m3/hod. To znamená, že sa používa v miestnostiach s rozlohou približne 50 m2. Proces filtrácie vzduchu v kombinácii s ionizáciou sa uskutočňuje v pravidelne sa opakujúcich intervaloch, ktorých dĺžka je pri strednom výkone nasledovná: 25 sekúnd prevádzka a 25 sekúnd prestávka.

  • Maximálny výkon: najvyšší výkon dosahuje hodnotu 65 m3/hod. To znamená, že sa používa v miestnostiach s rozlohou približne 75 m2. Proces filtrácie vzduchu v kombinácii s ionizáciou sa uskutočňuje nepretržite.

Požadovaný stupeň výkonu si zvolíte sami pomocou opakovaného stisnutia tlačítka na vrchnej ploche zariadenia. O aktuálnom nastavení vás informuje modrý LED indikátor. Pri tejto voľbe prihliadajte v prvom rade na veľkosť miestnosti a na účel filtrácie. Pozoruhodnou informáciou je údaj o príkone pri jednotlivých výkonoch. Pri meraniach sa totiž ukázalo, že skutočný príkon je ešte takmer o polovicu nižší ako je uvedené v technických parametroch priamo od výrobcu.

 

 

Účinnosť filtra

V parametroch od výrobcu je zaznamenaná účinnosť proti prachu až 97%. Bežne sa uvádza, že elektrostatický filter všeobecne pracuje pri viac ako 85% účinnosti na široké spektrum nečistôt. Pre zaistenie správnej prevádzky je ale potrebné sa o prístroj dôkladne starať. Pri správnej starostlivosti je životnosť zariadenia prakticky neobmedzená.

Nečistoty sa zachytávajú na zberných plátok elektrostatického filtra, ktorý je nutné pravidelne čistiť. Výhodou tejto metódy čistenia vzduchu je fakt, že nemusíte dokupovať žiadne nové filtre. Pre spoľahlivosť prevádzky umývajte filter 1 – 2 krát do týždňa. Potrebu čistenia vám tiež môže naznačiť červené svetielko na prístroji alebo zvýšenie hlučnosti. Pri výbere filtra nezabúdajte na bezpečnostnú poistku, ktorú je nutné zatlačiť. Naspäť ho vložíte tak, že ho zasuniete na miesto, pričom musíte začuť cvaknutie.

 

Prečo čistiť a ionizovať vzduch?

V prvom rade by každému malo záležať na jeho vlastnom zdraví a tiež na zdraví ostatných členov domácnosti. Bolo preukázané, že ionizácia významne napomáha k zvýšeniu kvality vzduchu. Výsledkom je zlepšenie dýchania ako u zdravých ľudí tak aj u alergikov, astmatikov alebo fajčiarov. Vypúšťanie záporne nabitých iónov do ovzdušia ovplyvňuje rad ďalších vecí v organizme.

Anióny dodávajú energiu a zlepšujú pracovnú výkonnosť. Počas spánku sa podieľajú na tom, že vdychujete sviežejší vzduch a tým pádom sa vám aj lepšie spí. Tiež dokážu zmierňovať bolesti hlavy, znižovať vysoký krvný tlak a odbúrať depresívne stavy.

V neposlednom rade sa kvalitná filtrácia postará o odstránenie rôznych znečisťujúcich a škodlivých látok ako sú prach, alergény, dym, ale tiež niektoré druhy vírusov a baktérií. Zároveň sa znižuje účinnosť radónu. Tieto všetky faktory sa zaslúžia o prečistenie vzduchu okolo vás, ktorý je hlavnou zložkou pre život a zdravie každého jedinca.

 

Ako často treba používať čističku Ionic-CARE Triton X6?

Toto zariadenie je možné používať aj v nepretržitej prevádzke. Nemusíte sa obávať vysokých účtov za elektrinu ani vyrušovania v dôsledku vysokej hlučnosti. Vo všeobecnosti sa pre prečistenie klasických miestností odporúča nechať prístroj zapnutý aspoň 3 hodiny, pričom efekt je možné pociťovať ešte aj nasledujúce tri hodiny.

Okrem veľkosti miestnosti je nutné odsledovať si aj ďalšie parametre. Nimi sú optimálna teplota a vlhkosť v miestnosti. Pokiaľ vaša miestnosť spĺňa základné kritériá – teplota v rozmedzí 10 – 40 stupňov celzia a vlhkosť v rozpätí 15 – 60%, kľudne môžete mať čističku zapnutú aj nonstop.

 

Ako mám umiestniť čističku vzduchu v miestnosti?

Pre správnu cirkuláciu vzduchu je potrebné, aby ste v okolí prístroja nechali voľný priestor približne 50 cm. Čističku umiestnite najlepšie do takej miestnosti, kde nehrozí častý prievan a kde je počas dňa najväčší výskyt osôb. V noci si ju pokojne môžete zapnúť v spálni alebo detskej izbe pre zvýšenie kvality spánku. Prístroj je potrebné natočiť smerom do stredu miestnosti tak, aby z prednej časti mohli bez prekážok vychádzať čistý vzduch aj záporné ióny. Nevhodné je situovať zariadenie v blízkosti radiátorov, kovových predmetov a krbov.

Na čo si treba dávať pozor?

 

  • Kovové predmety – Rozhodne neumiestňujte prístroj v blízkosti väčších kovových predmetov alebo radiátorov. Tie by mohli znížiť vplyv ionizácie. Zároveň si treba dávať pozor aj v prípade menších kovových predmetov ako napríklad ihla, špendlík, pinzeta a podobne. Hrozí riziko vpadnutia do zariadenia a jeho následného porušenia.

  • Horľaviny – Vysoké nebezpečenstvo predstavuje otvorený oheň, krb alebo horľaviny z dôvodu možného zapálenia výparov.

  • Nepretržitá prevádzka – Mnohí zákazníci udávajú, že skutočne viditeľný efekt zaznamenávajú hlavne pri nepretržitej prevádzke. Prístroj by ste mali nechať spustený takmer 24 hodín denne na to, aby ste videli uspokojivé a dlhotrvajúce výsledky filtrácie.

 

Ďalšie parametre

V tomto bode prinášame informácie o parametroch modelu Ionic-CARE Triton X6:

Tento model sa napája na 220 – 240 V. Výrobca udáva maximálny príkon do 12 W, avšak podľa meraní môžu byť skutočné hodnoty nižšie. Závisí to samozrejme aj od nastaveného stupňa výkonu. Prístroj má ideálne rozmery na bezproblémové uskladnenie alebo pohodlné prenášanie do inej miestnosti. Vežová konštrukcia meria 71 centimetrov a váži len 3,1 kg.

Koncentrácia záporne nabitých iónov v cm3 vo vzdialenosti 50 cm dosahuje hodnotu 4,2.105 na cm3. Koncentrácia záporne nabitých iónov v cm3 vo vzdialenosti 250 cm dosahuje hodnotu 2,7.102 na cm3. Pre zachovanie tohto údaju je dôležité, aby v požadovanej vzdialenosti od zariadenia neprekážali žiadne predmety. Maximálny vzduchový výkon predstavuje až 65m3/hodinu. To znamená, že čistička dokáže prefiltrovať vzduch v miestnosti s plochou približne 75 m2.

Veľmi výhodnou vlastnosťou je extrémne nízka hlučnosť, ktorá nepresahuje 8 decibelov. Čo sa týka účinnosti na poletujúce nečistoty, prístroj zaznamenáva protiprašnú účinnosť až 96%. Okrem filtrácie dochádza aj k ionizácii vzduchu, ktorej prirodzeným produktom je aj ozón. Produkcia ozónu je však prísne kontrolovaná normami a v prípade tohto modelu je určená hodnota 0,005 ppm. Pre lepšiu orientáciu uvedieme, že prípustný limit predstavuje maximálnu povolenú hodnotu 0,05 ppm.

 

Informácie o výrobcovi

Tento model pochádza z dielne českého výrobcu s názvom Hogner Ionic – Care . Moderná spoločnosť sa venuje produkcii revolučných prístrojov pre skvalitnenie zdravia a čistého prostredia. Okrem čističiek vzduchu u nich nájdete aj zvlhčovače či ionizátory vzduchu. 

 

Video

Viac videí nájdete na stránke Youtube.

 

Cena

Čistička vzduchu Ionic-CARE Triton X6 poteší zákazníkov svojou veľmi prijateľnou cenou. Bežne sa dá kúpiť približne za 130 eur, čo je skutočne veľmi výhodná investícia vzhľadom na všetky funkcie a účinnosť filtrácie. Zariadenie sa dá objednať v internetových predajniach z pohodlia domova a zároveň sa môžete tešiť na rýchle a komfortne doručenie priamo k vám.

Vyberte si pre vás tu najlepšiu ponuku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.