Čistička vzduchu s elektrostatickým filtrom
Pozrite si obsah stránky
Zima je obdobím, kedy sa u nás stále viac objavujú respiračné problémy. Je to spôsobené zmenou klímy v našich domácnostiach, suchý prekúrený vzduch a víriace sa prach nás dráždi.
Zhoršené ovzdušia a smog, ktorý v zimných mesiacoch dusí takmer celú republiku a preniká aj do našich bytov má tiež svoj nemalý podiel viny.
Riešením môžu byť čističky vzduchu – nenáročné spotrebiče, ktoré sa stále viac udomácňujú v našich domácnostiach.
Ako čističky s elektrostatickým filtrom vôbec fungujú?
Čističky s elektrostatickým filtrom sa výborne hodia do bytu. Sú nenáročné na priestor, spotrebu elektrickej energie a hlavne na údržbu. Sú tiché, môžu teda pracovať aj počas nášho spánku a ničím ho nenarušíť. Naopak zaisťujú kvalitné prečistenie vzduchu v interiéri, kedy pohlcujú prach, nepríjemný zápach alebo aj cigaretový dym. Účinnosť pohltenie prachu je udávaná až 99%.
Filter je tvorený kovovými plátky, medzi ktorými prebieha elektrostatické napätie. Priťahuje teda prach a ďalšie čiastočky, ako sú vírusy, baktérie, mikróby alebo plesne, ktoré sa v priestore pohybujú a môžu škodiť nášmu zdraviu.
Medzi ďalšie výhody elektrostatického filtra patrí jeho životnosť. Nie je potrebné ho meniť a tak odpadá ďalšie starosť.
Ako elektrostatický filter čistiť?
O filter je však potrebné riadne starať, teda najmä ho čistiť. Aby čistička správne fungovala, je vhodné filter vyčistiť zhruba raz týždenne. Odvíja sa to však od vyťaženosti čističky. Je teda rozdiel, či sa používa denne, alebo iba nárazovo.
Filter nie je zložité z prístroja vytiahnuť a opäť späť vložiť. Odporúča sa ho utierať navlhčenou handričkou, ktorý ho nijako nepoškriabe, alebo ho možno tiež opláchnuť vodou. V žiadnom prípade by sa nemal čistiť abrazívnymi prostriedkami alebo drsnými hubkami a handričky. Do prístroja sa filter vracia dôkladne čistý a hlavne suchý. Čistenie je síce záležitosť pár minút, avšak efekt je skutočne dôležitý.
Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu
Ako mám čističku vzduchu používať?
Výrobcovia čističiek s elektrostatickým filtrom odporúčajú, aby bola prevádzkovaná v uzavretej miestnosti, kde dosahuje najväčšieho efektu. Kvôli správnej cirkulácii vzduchu by mala byť umiestnená mierne nad podlahou, teda najlepšie na stolíku, alebo vyvýšené podložke.
Priestor pred ňou by mal byť tiež voľný, aby k nej mohol voľne prúdiť vzduch, ktorý je potrebné prečistiť a tiež, aby mohla vypúšťať do priestoru vzduch už prečistený. Nie je preto vhodné postaviť čističku napríklad do kúta za nábytok.
Čističky s elektrostatickým filtrom pre domáce použitie sú k zohnaniu od zhruba od 100 eur . Na trhu sú k dostaniu tiež čističky pre veľké, napríklad komerčné priestory, ktoré sa upevňujú na strop miestnosti.