Viete čo je to čistička vzduchu a prečo si ku kúpiť ?
Pozrite si obsah stránky
Čistička vzduchu je jednoduché zariadenie pozostávajúce z ventilátora (alebo dvoch) a filtrov. Pretože väčšina znečisťujúcich látok sú rozptýlené častice, tieto zariadenia pracujú mechanickým oddelením znečisťujúcich látok tým, že tlačí vzduch cez filtre. Zvyčajne nekonzumujú ani veľa energie, od 15 do 60 wattov v závislosti od filtračnej kapacity a ďalších funkcií.
Prečo ju potrebujete?
Existuje veľa rôznych zdrojov znečistenia ovzdušia a ak žijete v meste, je pravdepodobné, že už potrebujete jednu čističku. Prefiltrovaný vzduch vám pomáha spať lepšie, zlepšuje fungovanie pľúc a celkové zdravie. Ak niekto v rodine trpí alergiami, čistička môže byť celkom užitočná, pretože odstráni bežné alergény ako peľ, prach, chlpy a tak ďalej.
Ako si ju vyberiete?
Čističky vzduchu sú označené oblasťou pokrytia (štvorcových metrov). Zmerajte svoju izbu a kúpte si niečo, čo má vyššie pokrytie. Napríklad, ak je vaša izba 300 metrov štvorcových, kúpte si niečo, čo je hodnotené na 400 metrov štvorcových alebo viac. Existuje niekoľko značiek, z ktorých si môžete vyberať. Zvyšok závisí od vášho rozpočtu a typu funkcií, ktoré požadujete.
Koľko ich potrebujete?
To závisí od toho, kde potrebujete čistý vzduch. Ak dostanete len jednu, začnite s spálňou, pretože tam budete spať a kde budete tráviť najviac času. Môžete ich presunúť z miestnosti do izby podľa potreby, ale bude to chvíľu trvať na to úplne vyčistiť miestnosť. V ideálnom prípade musí každá miestnosť mať jednu čističku.
Aký druh čističky a aké typy filtrov majú?
Primárny filter, ktorý by ste mali hľadať je HEPA alebo vysokoúčinný vzduchový filter častíc. Mechanicky oddeľuje znečisťujúce látky od vzduchu, pretože má viac vrstiev navzájom blokovaných vlákien. HEPA je najdrahší typ filtra. K dispozícii je tiež zvyčajne uhlíkový filter, ktorý sa používa na odstránenie pachov a rozpustených chemikálií. Niektoré zariadenia obsahujú umývateľný predfilter – to zachycuje väčšie prachové častice, vlasy, pachy atď. Pravidelne ho môžete vyberať, vyčistiť ho a lacno ho nahradiť. Primárnou funkciou predfiltra je predĺženie životnosti HEPA filtru. Takže aj keď váš čistič vzduchu nemá predfilter, môžete ho kúpiť a umiestniť ho pred ostatné filtre, aby ste znížili prevádzkové náklady.
Kde by ste ju mali umiestniť?
Umiestnenie je dôležité pre maximálnu účinnosť. Prietok čistého vzduchu a efektívna plocha pokrytia sa meria pomocou zariadenia v prázdnej miestnosti. Ak ju umiestnite pod stôl, hneď vedľa steny alebo medzi veľkými kusmi nábytku, množstvo vzduchu, ktoré môže cirkulovať, sa zníži. Dajte jej dostatok miesta a mala by fungovať oveľa lepšie. Majte tiež na pamäti, že fungujú len pri zavretých oknách.
Nejaké iné typy ohľadom filtrov?
Filter je potrebné meniť pravidelne. To sa odrazí na prevádzkových nákladoch.
Niektoré čističky vzduchu majú niekoľko filtrov a niektoré majú zložené filtre (dva alebo tri v jednom). Ak je to možné, pred nákupom zistite náklady na filtre a očakávanú životnosť.
Pri zametaní miestnosti nezabudnite vypnúť čističku vzduchu – výrazne to predlžuje životnosť zariadenia. Môžete tiež použiť vysávač na prednej strane filtra, aby ste odstránili nahromadený prach.
Extra možnosti
Ionizátor vytvára negatívne ióny, ktoré priťahujú a neutralizujú škodlivé častice vo vzduchu. Niektoré štúdie ukázali, že používanie ionizátorov môže viesť k problémom s dýchaním (elektromagneticky nabité častice sa môžu zmeniť na ozón), preto odporúčame vyhnúť sa tejto funkcii. Zvlhčovače používajú vodu uloženú v nádrži na zvýšenie vlhkosti. Medzi ďalšie vymoženosti patrí napríklad nočný režim (extra tichý), Wi-Fi a smartphone ovládanie, indikátor kvality vzduchu, displej, diaľkové ovládanie a snímače teploty a vlhkosti.
Viac o znečistení vzduchu
Znečistenie ovzdušia spôsobuje nielen vaše auto. Zdroje môžu byť aj vypaľovanie sezónnych plodín, výstavba, spaľovanie fosílnych palív v továrňach, skládky odpadov a dokonca emisie skleníkových plynov. Vnútorný vzduch môže byť tiež horší ako vonkajší vzduch, pretože sa hromadia znečisťujúce látky – zrýchlené zlé vetranie a ďalšie zdroje znečistenia v interiéri, ako sú varenie, domáce zvieratá a chemické čistiace prostriedky.