Čističku vzduchu alebo zvlhčovač vzduchu ?

Poradca

Čističku vzduchu alebo zvlhčovač vzduchu ?

Ak sa rozhodnete investovať do svojho zdravia a upraviť si vzduch v miestnosti pomocou čističky a zvlhčovača vzduchu, máme na výber z dvoch možností. Môžete kúpiť samostatne dva prístroja alebo mať tzv. 2 v 1 – čističku vzduchu s funkciou zvlhčovania. Pripomeňme si krátko, kedy je vlastne potrebná čistička a kedy zvlhčovač.

 

Čistička vzduchu

Čistička vzduchu je prístroj, ktorý čistí vzduch od prachu, alergénov (peľov, plesní, zvieracích alergénov) poletujúcich vo vzduchu, od zápachov, vírusov, bacilov a škodlivých plynov.

U alergikov a astmatikov by zaobstaranie čističky malo byť samozrejmosťou. Svoje miesto si však čistička nájde prakticky vo všetkých domácnostiach. Či už je to v rodine často chorého dieťaťa (vyčistiť vzduch od vírusov, bacilov, baktérií), na severe republiky, kde je zvýšená koncentrácia smogu, v oblasti, kde sa veľa práši, vo veľkých mestách, kde je vyšší výskyt škodlivých plynov alebo keď vás sused obťažuje cigaretovým dymom. S tým všetkým si čistička poradí.

Často sa rieši aj to, prečo mať vlastne čističku vzduchu a dýchať čistý vzduch, keď potom človek vyjde von, ide do čakárne k lekárovi, cestuje v MHD, je v práci a tam sa stretne s množstvom alergénov. Má to zmysel?

Čistička je vhodná na odstraňovanie ľahkých vzdušných alergénov, ako sú pele, plesne, zvieracie alergény, na odstránenie pachov, vírusov, bacilov a baktérií. Prístroj by mal mať doma každý, koho trápi alergia, astma, dýchacie ťažkosti, častá chorobnosť, prípadne býva na mieste, kde je zvýšená prašnosť alebo znečistený vzduch.

 

Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu je vhodný pre všetkých (nielen alergikov), ktorých vnútorná vlhkosť v miestnosti je pod 40 % (ideálna vlhkosť je 50 %). Aká je vaša vlhkosť, zistíte zmeraním vnútornej vlhkosti pomocou vlhkomera. Nízka vlhkosť má vplyv na dýchacie problémy, kašeľ, chrapot a vysušenú pokožku.

Zvlhčovač vzduchu má pomôcť dosiahnuť optimálnu vlhkosť (okolo 50 %) v miestnosti a nedopustiť, aby bola vlhkosť nižšia. Nízka vlhkosť vedie k presušovaniu slizníc a pokožky, častejšej chorobnosti, zlému spánku. Ďalšie účinky má zvlhčovač na pleť a pokožku. Tá sa tak veľmi nevysušuje a nenapína. Alergik a astmatik pociťuje vyššie opísané problémy pri suchom vzduchu ešte intenzívnejšie.

Zvlhčovače, až na výnimky, ktoré odstraňujú zo vzduchu väčšie čiastočky prachu (práčky vzduchu – nejde však o čističky vzduchu!), vzduch nečistia, iba zvlhčujú. Vďaka zvlhčovaču bude mať váš vzduch ideálnu vlhkosť, bude sa vám lepšie dýchať.

Zvlhčovač vzduchu by preto mal mať ten, kto dlhodobo nameria v miestnosti vlhkosť nižšiu ako 40 – 45 %, bez ohľadu na to, či alergikom je, alebo nie je.

 

Porovnajte si najlepšie čističky vzduchu

 

Princíp a prevádzka zvlhčovania na čističkách so zvlhčovačom

Zvlhčovač na týchto modeloch funguje na princípe studeného (prirodzeného) odparovania. Vo zvlhčovacej časti prístroja je disk, ktorý sa otáča, naberá na seba vodu, ktorá sa následne odparuje, vzduch sa zvlhčuje bez toho, aby išla z prístroja viditeľná hmlovina.

 

Pozrite sa na kombinované čističky vzduchu so zvlhčovačom.

Čističky sa zvlhčovačom sú skonštruované tak, že môžete alebo nemusíte zvlhčovať vzduch spoločne s jeho čistením. Ak je vlhkosť optimálna, zvolíte na čističke iba režim čistenia. Nevýhodou je, že nie je možné samostatne zvlhčovať, vždy musí byť zapnutý aj režim čistenia. Môže tak dochádzať k predčasnému zaneseniu filtrov.

Náš tip

Čistička vzduchu Daikin MCK75JVM-Knájdete v  TOP zozname

 

Výhody čističiek so zvlhčovačom

• manipulácia a ovládanie iba jedného prístroja
• údržba iba jedného prístroja
• úspora miesta

Nevýhody čističiek so zvlhčovačom

• vyššia cena
• nemožnosť nastavenia požadovanej vlhkosti (vlhkosť je nastavená automaticky)
• zvlhčovač nie je tak komfortný, nie je možné ho ovládať, iba vypnúť/zapnúť
• nemožnosť oddelenia prístrojov do dvoch miestností
• nie je možné iba zvlhčovať, je nutný vždy aj režim čistenia, tým dochádza k vyššiemu opotrebovaniu filtrov

 

Samostatná čistička vzduchu

Rozdiel v čistení a funkciách v tomto prípade takmer nenájdeme. Ako samostatná čistička, tak čistička so zvlhčovačom vie vzduch vyčistiť veľmi dobre. Výhodou pri samostatnej čističke je, že môžete vyberať podľa veľkosti miestnosti, kde ju budete používať. K dispozícii sú aj kvalitné prístroje, s nižším vzduchovým výkonom, ktoré nestoja toľko peňazí.

Náš tip

Čistička vzduchu  Winix U300 

 

Samostatný zvlhčovač vzduchu

Ak uvažujete o nákupe a zvlhčovač je pre vás dôležitý – neberiete ho iba ako prídavnú funkciu, je lepšie kúpiť samostatný prístroj. Zvlhčovače vyšších tried sú vybavené radom užitočných funkcií, ktoré na zvlhčovači integrovanom v čističke nenájdete. Môžete voliť cieľovú vlhkosť a vďaka automatickému režimu zvlhčovač sám stráži ideálnu klímu, t. j. zapína a vypína podľa vlhkosti, ktorú nameria.

Radíme vám: Ako vybrať zvlhčovač vzduchu Samostatné zvlhčovače ponúkajú taktiež výber zvlhčovacej technológie – pomocou ultrazvuku, studeného odparovania, či už vďaka diskom, alebo špeciálnym filtrom.

 

Výhody čističky a zvlhčovača zvlášť

• možnosť používať oba prístroje v inej miestnosti a v inom čase
• kvalitnejší plnohodnotný zvlhčovač
• šetrnejšia prevádzka
• väčšia možnosť výberu podľa vzduchového výkonu a výkonu zvlhčovača
• výber zvlhčovacej technológie – ultrazvuk, studené odparovanie, horúca para

 

Nevýhody čističky a zvlhčovača zvlášť

• manipulácia a ovládanie dvoch prístrojov
• údržba dvoch prístrojov

 

Čistička a zvlhčovač zvlášť alebo 2v1?

Záleží na tom, aké sú vaše priority. Ak ste ochotní akceptovať vyššiu cenu a zvlhčovanie pre vás nie je dôležité, voľte kombinovaný prístroj. Kúpou zvlhčovača a čističky zvlášť môžete výrazne ušetriť, ak zvolíte prístroje s nižším vzduchovým a zvlhčovacím výkonom. To oceníte, najmä ak máte menšie miestnosti. Kúpa čističky a zvlhčovača zvlášť ponúka väčšiu variabilitu a väčšiu kvalitu najmä v prípade zvlhčovacej funkcie.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.